Select Page
EKONOMIKA
Alter Eko

Alter Eko je platforma založená publicistou a konzultantem Romanem Chlupatým, na které se pravidelně setkávají špičkoví ekonomové, byznysmani a akademici. Mezi ně patří exprezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit, někdejší ředitel České spořitelny Pavel Kysilka nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Cílem platformy je identifikace a analýza událostí a trendů, které (z)mění náš svět a jejich zasazení do českého kontextu. Alter Ekaři pravidelně spolupracují s předními domácími médii jakými byly a jsou týdeník Ekonom, ČRo Plus, magazín TRADE News a další.  Zároveň jsou podepsáni pod řadu expertních seminářů a kulatých stolů.

Během stávajícího podzimního cyklu se Alter Ekaři soustředí na osm megatrendů a jejich dopad na naši ekonomiku a obecněji Česko jako takové. Detailně a v koncentrované podobě se jim budou věnovat účastníci Kostelce, prvního “českého Davosu,” jehož část nabídnou  partnerská média živě (více na altereko.info).

Každý megatrend je uvozen číslem, které postihuje sílu nastartované disrupce a společně s tím také význam pro naši zemi (právě těmito čísly vykopávají také podzimní podcasty). Souhrn těchto čísel s příběhem pak nabídne analýza, kterou Alter Ekaři představí v Kostelci a následně ji v upravené podobě nabídnou na altereko.info.

Poslední epizody:

Hindls (VŠE) & Moldan (Univerzita Karlova): Proti degradaci životního prostředí je třeba bojovat společně. Trumpův unilateralizmus je cestou do pekel.

3° vyšší bude průměrná teplota na konci století, pokud nezačneme brát boj proti změně klimatu vážně. Podobné výzvy pak před nás staví i další environmentální výzvy dneška. Také proto lze v následujících letech čekat dramatická opatření a změny.

 

Hnát (VŠE) & Kysilka (6D Academy): Technologická (r)evoluce mění vítězné modely. Česko musí reagovat, mimo jiné výrazným zeštíhlením státní správy.

10% stávající poptávky po automobilech je možné do dvaceti let čekat na Západě. Probíhající technologická revoluce, která se pod takto dramatické zeštíhlení sektoru podepíše, si vynutí nové modely. Ten, kdo pravidla zítřka nepřijme, nepřežije.

 

Lacina (Mendelovo evropské centrum) & Strejček (Mendelova univerzita): Trump je zbytečně démonizován. On a jemu podobní jsou historická epizoda.

0x byla v historii novodobých demokracií podpora antisystémových hnutí a politiků tak silná, jako dnes, vyplývá z šetření Financial Times. Tento trend nabízí možnost nahradit často vyčpělý establishment něčím novým, lepším. Zároveň ale přináší mnohá rizika.

 

Lacina (Mendelova univerzita) & Bárta (City:One): Budoucnost měst je v decentralizaci. Pro každou věc už nebude třeba jezdit do centra.

66% globální populace bude v roce 2050 žít podle OSN ve městech, až do roku 2009 přitom většina lidí pobývala na venkově. Pokračující urbanizace přináší mnohé nástrahy, které moderní technologie mohou řešit, a nebo umocnit. Vše je a bude na nás.

 

Kupka (ČSOB) & Novák (AKCENTA CZ): Čína ve stále větší míře sází na přidanou hodnotu. V automobilovém sektoru by mohla napodobit Jižní Koreu.

2:1 byl v roce 2016 poměr patentů podaných v Číně a v USA, deset let před tím to přitom bylo přesně naopak. I to svědčí o probíhající změně struktury čínské ekonomiky. Země draka díky tomu bude čím dál mocnější, hegemonem se ale nestane.

 

Hnát (VŠE) & Horská (Raiffeisenbank): Globální výrobní řetězce se (z)mění. Pro Česko je to výzva i příležitost.

70% českého vývozu probíhá prostřednictvím globálních výrobních řetězců, což svědčí o jejich významu. V důsledku ekonomického nacionalizmu, technologií a dalších faktorů se přitom struktura řetězců mění. Pro nás je to výzva i příležitost.

 

Romancov (Univerzita Karlova) & Schneider (Aspen): O konci světa, jak jej známe, respektive pravidel hry, díky kterým se Česku daří.

152% tvoří poměr českého dovozu a vývozu ku HDP. Tento ukazatel hezky ilustruje, jak závislá je naše země na přeshraničních tocích a pravidlech, kterými se řídí. Právě globální řád a předvídatelnost světa nicméně eroduje, na což můžeme doplatit.

 

V dalším díle se zaměříme na demografii a s ní spojený vývoj na trhu práce …

Partneři podcastu

Proti Proudu – Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil zpovídá osobnosti, kteří dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel.

Save & Capital – Společnost specializující se na investiční a byznys konzulting. Nabízí na míru šitá řešení pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, církve nebo IT firmy patřící ve svém oboru ke světové špičce. V relevantních případech využívá unikátní síť prověřených spolupracovníků, kteří působí v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.