Select Page
EKONOMIKA
Alter Eko

Alter Eko je platforma založená publicistou a konzultantem Romanem Chlupatým, na které se pravidelně setkávají špičkoví ekonomové, byznysmani a akademici. Mezi ně patří exprezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit, někdejší ředitel České spořitelny Pavel Kysilka nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Cílem platformy je identifikace a analýza událostí a trendů, které (z)mění náš svět a jejich zasazení do českého kontextu. Alter Ekaři pravidelně spolupracují s předními domácími médii jakými byly a jsou týdeník Ekonom, ČRo Plus, magazín TRADE News a další.  Zároveň jsou podepsáni pod řadu expertních seminářů a kulatých stolů.

Během stávajícího podzimního cyklu se Alter Ekaři soustředí na osm megatrendů a jejich dopad na naši ekonomiku a obecněji Česko jako takové. Detailně a v koncentrované podobě se jim budou věnovat účastníci Kostelce, prvního “českého Davosu,” jehož část nabídnou  partnerská média živě (více na altereko.info).

Každý megatrend je uvozen číslem, které postihuje sílu nastartované disrupce a společně s tím také význam pro naši zemi (právě těmito čísly vykopávají také podzimní podcasty). Souhrn těchto čísel s příběhem pak nabídne analýza, kterou Alter Ekaři představí v Kostelci a následně ji v upravené podobě nabídnou na altereko.info.

Poslední epizody:

Lacina (Mendelova univerzita) & Bárta (City:One): Budoucnost měst je v decentralizaci. Pro každou věc už nebude třeba jezdit do centra.

66% globální populace bude v roce 2050 žít podle OSN ve městech, až do roku 2009 přitom většina lidí pobývala na venkově. Pokračující urbanizace přináší mnohé nástrahy, které moderní technologie mohou řešit, a nebo umocnit. Vše je a bude na nás.

 

Kupka (ČSOB) & Novák (AKCENTA CZ): Čína ve stále větší míře sází na přidanou hodnotu. V automobilovém sektoru by mohla napodobit Jižní Koreu.

2:1 byl v roce 2016 poměr patentů podaných v Číně a v USA, deset let před tím to přitom bylo přesně naopak. I to svědčí o probíhající změně struktury čínské ekonomiky. Země draka díky tomu bude čím dál mocnější, hegemonem se ale nestane.

 

Hnát (VŠE) & Horská (Raiffeisenbank): Globální výrobní řetězce se (z)mění. Pro Česko je to výzva i příležitost.

70% českého vývozu probíhá prostřednictvím globálních výrobních řetězců, což svědčí o jejich významu. V důsledku ekonomického nacionalizmu, technologií a dalších faktorů se přitom struktura řetězců mění. Pro nás je to výzva i příležitost.

 

Romancov (Univerzita Karlova) & Schneider (Aspen): O konci světa, jak jej známe, respektive pravidel hry, díky kterým se Česku daří.

152% tvoří poměr českého dovozu a vývozu ku HDP. Tento ukazatel hezky ilustruje, jak závislá je naše země na přeshraničních tocích a pravidlech, kterými se řídí. Právě globální řád a předvídatelnost světa nicméně eroduje, na což můžeme doplatit.

 

V dalším díle Alter Eko se zaměříme na příčiny a dopady politického populizmu…

Partneři podcastu

Proti Proudu – Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil zpovídá osobnosti, kteří dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel.