Zpět ke článkům

Kde poslouchat podcasty v roce 2023? Nejobsáhlejší přehled podcastových applikací

Ze světa podcastů

Veronika Březinová, Šárka Möllerová

10. 11. 2023

Provedli jsme důkladný test, abychom zjistili, kde nejlépe hledat a poslouchat podcasty a připravili pro vás přehled ideálních aplikací pro každý typ posluchače. Máte-li rádi rozhovory, diskusní pořady s hudbou, nebo hledáte zajímavé příběhy a informace, které vám zpříjemní volné chvíle, naše doporučení vám pomohou vybrat tu nejlepší aplikaci pro vaše potřeby. Pojďte se s námi podívat na ty, které si uživatelé stahují nejčastěji.

Světové aplikace

Spotify

🌐 www.spotify.com 📱 iOS i Android 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma i placená verze 👍 Vybrané podcasty můžete sledovat i s videem 👎 Nezasílá upozornění na nové epizody

Spotify je služba pro streamování hudby, která se v posledních letech stala také oblíbenou platformou pro podcasty. Nabízí rozsáhlou knihovnu podcastů a umožňuje vám poslouchat hudbu a podcasty ve stejné aplikaci. Má také funkce pro vytváření playlistů a personalizovaných doporučení. Umožňuje sledovat podcasty i s videem.

S free verzí Spotify, budete podcasty poslouchat v nižší kvalitě a spolu s nimi vám do uší půjdou i reklamy. Prémiový účet nabízí 4 verze (od 89 do 269 Kč měsíčně). Můžete se tak těšit na vyšší kvalitu a žádné reklamy. Díly podcastů lze stáhnout a poslechnout bez připojení k internetu, ukládat si je a tvořit playlisty, které můžete míchat i s hudbou. Najdete tu žebříček dvě stě nejposlouchanějších podcastů. Spotify také podcasty třídí do kategorií, jednoduše vyberete to, co vás zajímá. V aplikaci si u jednotlivých epizod můžete změnit rychlost přehrávání audia nebo nastavit, kdy se podcast sám vypne. Zvláštností je, že můžete hodnotit tvůrce až po přehrání pár epizod. Nevýhodou je, že Spofity nezasílá upozornění na nové epizody.

Apple Podcast

🌐 www.podcast.apple.com 📱 iOS 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma 👍 Vyhledávání v podcastech podle klíčových slov 👎 Není možné tvořit vlastní playlisty, aniž byste epizodu neuložili

Tato aplikace je předinstalována na všech zařízeních Apple a nabízí širokou škálu podcastů. Pro uživatele existuje pouze verze zdarma. Stejně jako u Spotify můžete epizody stahovat. Najdete tu také doporučené podcasty a žebříček nejposlouchanějších. A to nejen podcastů, ale i jednotlivých epizod. Zvukovou stopu můžete přehrát pomaleji nebo rychleji, jde si nastavit časovač spánku.

Výhodou je upozornění na nové díly pořadů, které odebíráte (jsou vaše oblíbené), takže nemusíte kontrolovat, jestli už vyšel nový díl, ale dostanete notifikaci. Další super věc je vyhledávání. Vyhledat můžete jakékoliv klíčové slovo a dostanete výsledky, které toto slovo obsahují. A to nejen na úrovni názvů a tvůrců pořadů, ale i jednotlivých epizod, témat. Zdá se, že Apple Podcasts je schopen prohledávat samotný zvuk v epizodách podcastů, takže to zvyšuje vaše šance, že najdete přesně to, co hledáte. Uživatelé Apple Podcasts mohou hodnotit a recenzovat podcasty.

Google Podcasts

🌐 podcasts.google.com 📱 iOS i Android 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma 👍 Vyhledávání v podcastech podle klíčových slov 👎 Nepřehledné, brzy končí

Když jakýkoliv poskytovatel hostingu podcastů zveřejní celkové statistiky poslechu, budete mít tendenci vidět podcasty Google na třetím místě za Apple a Spotify. Mají tedy své místo na trhu. Pro uživatele Androidu je Google Podcasts dobrou volbou. Integruje se se službami Google a umožňuje snadné sledování a stahování podcastů. V Google Podcastech najdete podcasty zařazené do jednotlivých kategorií, žebříček nejlepších podcastů, možnost odběru tvůrců.

Jednotlivé epizody si můžete stáhnout nebo přidat na plochu pro rychlé spuštění. Stejně jako v aplikaci Apple podcast můžete vyhledávat podle klíčových slov. Podcasty Google jsou trochu omezené pro pokročilé uživatele. Pro používání musíte být přihlášeni ke svému google účtu. Do konce tohoto roku by ale měli Google podcasty skončit, vystřídá je Youtube music, kde si už teď lidi můžou některé podcasty poslechnout.

Pocket Casts

🌐 www.pocketcasts.com 📱 iOS i Android 🇬🇧 v Angličtině 💰 zdarma 👍 Vyladěná aplikace se spoustou funkcí 👎 Neumožňuje hodnocení

Tato aplikace je k dispozici pro iOS i Android a nabízí funkce, jako jsou možnost přesměrování, automatické stahování nových epizod a nebo sdílení. Dá vám informaci, jak často daný podcast vychází a kdy vyjde další epizoda. Jednotlivé epizody si můžete řadit nejen podle data vydání (od nejnovější), ale i podle délky podcastu. Při poslechu můžete přeskakovat ticho nebo si zesílit jednotlivé hlasy.

V pocket cast si také můžete nastavit, od jakého momentu se má přehrávání spouštět, takže jednoduše přeskočíte znělku a intro, pokud chcete. V Pocket Casts samozřejmě můžete hledat nové podcasty v jednotlivých kategoriích, podle toho, co vás zajímá a baví. Aplikace a většina funkcí jsou zdarma. Předplatné umožňuje předplatitelům Plus některé speciální výhody (například 10 GB cloudového úložiště). Můžete si epizody ukládat i do hodinek. Zajímavostí je, že když máte prémium verzi, můžete si vytvořit svůj vlastní soubor a pak ho v ní poslouchat jako podcast.

Overcast

🌐 www.overcast.fm 🍏 iOS 🇬🇧 v Angličtině 💰 zdarma i placená verze 👍 Smart speed 👎 Žebříčky složené ze zahraničních podcastů

Tato aplikace je vhodná pro pokročilejší uživatele. V Overcast kromě kategorií podcastů, žebříčku, možnosti odebírat podcast, stahovat, tvořit si playlisty a dalších (pro ostřílené posluchače už standardních) funkcích můžete využít vychytávku Smart speed. O co jde? Smart speed je takové zefektivnění přehrávání. Vyšší rychlost, zkrácení ticha, ale audio pořád působí přirozeně. Další chytrou funkcí je Boost voice, kdy svůj oblíbený podcast můžete poslouchat v klidu doma nebo v rušném MHD a slyšíte ji stále jasně a zřetelně, aniž byste museli dávat volume na maximum. S Overcast také můžete přeskočit intro a outro. Můžete si prohlížet seznamy doporučení. Většina těchto seznamů je založena na tom, co uživatelé klepnutím na tlačítko hvězdičky u jednotlivých epizod doporučili.

Umožňuje sdílet epizody také na sociálních sítích – dokonce si můžete vytvořit vlastní klip. Aplikace je zdarma, s možností předplatného. Za 9,99 $ ročně můžete nahrát soubory a/nebo odstranit bannerové reklamy pro jiné podcasty ve spodní části obrazovky aplikace. Krása Overcast je v jeho organizačních nástrojích, vlastních frontách a nastavení zvuku. Pokud víte, co chcete a chcete začít poslouchat své oblíbené pořady pouze na pár kliknutí Overcast je pro vás tou nejlepší aplikací.

Castro Podcast Player

🌐 www.castro.fm 🍏 iOS 🇬🇧 v Angličtině 💰 zdarma i placená verze 👍 Fronta 👎 Není příliš vhodná pro začátečníky

Kromě klasických funkcí i Castro nabízí možnost přizpůsobení přehrání a vynechání tichých míst. Má ale jednu funkci, kterou ostatní appky nemají. Při vydání nové epizody vašeho oblíbeného podcastu dostanete notifikaci. Přímo v notifikaci, aniž byste museli Castro otvírat, si vyberete, jestli vás epizoda zajímá (přidáte ji do fronty) nebo ne (dáte ji do archivu). Jednoduše řečeno, přihlaste se k odběru všech podcastů, které máte v hledáčku. S každou novou epizodou dostanete notifikaci a do vašeho play listu -”fronty” přidáváte jen ty, které si chcete poslechnout. Žádné hledání, stahování, dokonce ani nutnost aplikaci otevřít. Doporučené podcasty jsou sestavené ze zahraničních tvůrců. Pokud chcete poslouchat České podcasty, měli byste mít přehled o tvorbě a o tom, co vás baví, začátečníci zde inspiraci nenajdou.

Youtube/ Youtube music

🌐 www.youtube.com 📱 iOS i Android 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma i placená verze 👍 Můžete si užít i video 👎 Není primárně určena na podcasty

Někteří tvůrci umisťují svůj podcast na Youtube. I s videem nebo jen audio stopu. Pokud vás více baví konzumovat i vizuální stránku, pak pro vás bude Youtube to pravé. Youtube je však stále primárně nástroj na zveřejňování videí a zdaleka ne všichni podcasteři svou produkci na Youtube umisťují. Hodnotit můžete palcem nahoru/dolů. Existuje i placená verze bez reklam.

Youtube music nenabízí video a snaží se přiblížit dalším podcastovým aplikacím. Do konce roku má nahradit Google podcasts. V rámci služby YouTube Music lze přehrávat oblíbené skladby, alba a interprety zdarma. Můžete ale také využít placenou službu YouTube Music Premium a přehrávat si videa bez reklam nebo poslouchat hudbu offline, na pozadí nebo bez načtení obrazu.

České aplikace

Audiolibrix

🌐 www.audiolibrix.com 📱 iOS i Android 🇨🇿 v Češtině 💵 placené 👍 Ryze česká tvorba 👎 Ryze česká tvorba

Česká appka, placená, kromě podcastů nabízí i možnost poslouchat audioknihy. Co se týká funkcí, nabízí výběr podcastů podle základních kategorií, ukládání podcastů do své knihovny, změnu rychlosti přehrávání, hodnocení. Pokud jste i milovníkem knih a zaměřujete se na ryze českou tvorbu, doporučujeme.

Youradio Talk

🌐 talk.youradio.cz 📱 iOS i Android 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma 👍 Možnost odebírat tematické kategorie podcastů 👎 Ryze česká tvorba

Pokud jste milovníky mluveného slova, oceníte aplikaci Youradio talk. Kromě podcastů můžete poslouchat i rádio. Stejně jako u Audiobrix se omezuje na českou tvorbu. Můžete vyhledávat podle klíčových slov, stahovat podcasty k pozdějšímu poslechu, kromě odběru jednotlivých pořadů, můžete odebírat i kategorie podcastů (sport, osobní rozvoj, zdraví…). Podle vašich preferencí, toho co máte rádi, vám aplikace sama nabídne playlisty, které by se vám mohly líbit. Standard je vypnutí appky při usínání.

České podcasty

🌐 www.ceskepodcasty.cz 📱 & 💻 mobilní verze webu 🇨🇿 v Češtině 💰 zdarma 👍 Inspirace na blogu 👎 Zatím nemá mobilní aplikaci

České podcasty.cz zatím nemají mobilní aplikaci, ale podcasty tu můžete poslouchat na webu v prohlížeči telefonu. Najdete tu tipy a doporučení na zajímavé podcasty i jednotlivé epizody, možnost podcasty hodnotit, tematické kategorie. Jednoduché vyhledávání a inspirace na to co poslouchat. Kromě poslechu se tu dozvíte i novinky ze podcastového světa na blogu.

Další možnosti