• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

KAPITOLA

Jan Palička a Vojtěch Kristen
Zásadní témata zasazená do nečekaných perspektiv. Hosté pořadu Kapitola v neformálním dialogu odkrývají zákulisí společenských témat.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

--

Ohodnoť podcast!

Skóre se objeví až podcast ohodnotí několik uživatelů. Měj chvíli strpení

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Kapitola #16 – Simona Matásková
  Kapitola #16 – Simona Matásková
  9. 6. 2021
  Rukopis Simony Matáskové diváci najdou pod většinou úspěšných televizních show posledních dvaceti let. Nejčastěji se na nich podílela jako kreativní producentka, tedy jako člověk, který se o show stará od úvodního nápadu až po potlesk diváků po poslední klapce. Participovala na pořadech VyVolení, StarDance či Tvoje tvář má známý hlas. Úzce – a velmi dlouho – spolupracuje s Janem Krausem,produkuje vlajkovou soap operu televize Nova posledních patnácti let Ordinace v růžové zahradě, magazín Neovlivní ji před několika lety zařadil mezi deset nejvlivnějších lidí tuzemského šoubyznysu.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Kapitola #15 – Lukáš Kovanda
  Kapitola #15 – Lukáš Kovanda
  26. 5. 2021
  Jsou to dvě stálice posledních měsíců až let – nulové úrokové sazby a rostoucí inflace, která se navíc nedávno vymanila z tolerančního pásma ČNB. Dohromady tento mix znamená, že peníze, které lidé mají na účtech v bankách, poměrně výrazně ztrácejí hodnotu. „To je úplně nový fenomén, který je částečně reakcí na tištění peněz centrálními bankami a který spotřebitele tlačí do toho,aby šli do rizika a investovali,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády. Do čeho investovat už je vlastně druhořadé. „Hlavně jde o to nemít peníze klasicky v úsporách. Doba našich babiček a dědečků, kteří říkali, že spoření je nejlepší cesta k dlouhodobé prosperitě, už neplatí. Tahle doba je pryč. Kdo se dnes chce mít dobře, musí jít do rizika a investovat,“ říká Kovanda.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: Kapitola #14 – Ondřej Hergessel
  Kapitola #14 – Ondřej Hergessel
  19. 5. 2021
  Už přes rok marasmu insolvenčního řízení zažívá jedno z tradičních tuzemských vydavatelství Mladá fronta. Z něj nyní zbývají už poslední zbytky; řada aktiv je prodána za zlomky původní ceny. Proč vydavatelství padlo? Podle šéfredaktora magazínu Euro – který do začátku letošního roku pod Mladou frontu spadal – Ondřeje Hergesella byl mediální dům „extrémně nákladově náročný a zahrnoval i řadu služeb,které směřovaly do dalších skupin tehdejšího majitele Františka Savova.“ „Někde ty peníze odtekly, někde se nalily. Ale pokud by to bylo nastavené čistě, mohli bychom pracovat s těmi náklady jinak,“ shrnuje Hergesell. Nešlo o jediný důvod. Podle šéfredaktora magazínu Euro šlo i o to, že se Mladá fronta stala „třecím místem“ boje o vliv miliardářů Františka Savova a Michala Strnada. Savov postupem času přestával peníze „nalévat“ a redakce Eura přišla v průběhu loňského roku o sídlo, výplaty i samotný tištěný časopis. Hergesell tehdy podle svých slov myslel, že s časopisem je konec. Během jara se však značku podařilo prodat do vydavatelství New Look Media – jehož bude Hergesell nově menšinovým vlastníkem – a od března časopis začíná opět vycházet – „Paper First“. Jaké má šéfredaktor s magazínem plány, které autory chce do časopisu přilákat – a chtějí vůbec Češi číst byznysové magazíny? Jak se Euro dostalo během dvou měsíců do černých čísel? Pusťte si celý podcast.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: Kapitola #13 – Jan Kaláb
  Kapitola #13 – Jan Kaláb
  11. 5. 2021
  Původně vyrostl na graffiti scéně, svůj první „piece“ namaloval na Kampě po rozpadu Československa, v roce 1993. Postupně se však z ulic výtvarník Jan Kaláb přesunul do ateliérů a galerií, kde se propracoval mezi nejžádanější tuzemské umělce; jeho díla se prodávají od Bogoty přes New York a Paříž až po Tchaj-pej. V posledních měsících umělec zaujal prodejem svého prvního digitálního NFT obrazu Lost Ultramarine Shell,který si v aukci koupil asijský sběratel za necelých 12 etherů (v té době asi půl milionu korun). „Pro mě je NFT svět zábavný a inspirativní podobně, jako byl kdysi svět graffiti. Také je to něco nového, neokoukaného, kde hledáme cesty, jak to dělat co nejlépe,“ říká Kaláb v podcastu Kapitola.

  Číst dále...