• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

KAPITOLA

Jan Palička a Vojtěch Kristen
Zásadní témata zasazená do nečekaných perspektiv. Hosté pořadu Kapitola v neformálním dialogu odkrývají zákulisí společenských témat.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

--

Ohodnoť podcast!

Skóre se objeví až podcast ohodnotí několik uživatelů. Měj chvíli strpení

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Trump je jeden z nejhorších prezidentů. Biden by na něj ale měl v lecčem navázat, říká amerikanista
  Trump je jeden z nejhorších prezidentů. Biden by na něj ale měl v lecčem navázat, říká amerikanista
  22. 1. 2021
  Podle politologa, amerikanisty a vysokoškolského pedagoga na University of New York in Prague Jakuba Lepše bude historie na Donalda Trumpa nahlížet jako na jednoho z nejhorších a nejméně úspěšných prezidentů, které kdy Spojené státy měly. „Po dlouhé době je to prezident, který ztratil Bílý dům, ztratil sněmovnu i senát a odchází s obrovskou kaňkou, že to byl někdo, kdo podrýval americkou demokracii,“ míní Lepš,který byl hostem pořadu Kapitola.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Kvóty na potraviny jsou bezostyšností agrobaronů. Jde jim jen o miliardy z dotací, upozorňuje Prouza
  Kvóty na potraviny jsou bezostyšností agrobaronů. Jde jim jen o miliardy z dotací, upozorňuje Prouza
  21. 1. 2021
  Čeští obchodníci jsou na tom teď snad nejhůř, co kdy byli v naší novodobé historii, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, podle kterého již téměř rok trvá chaos způsobený vládou a k tomu můžeme pozorovat rozpad administrativy. Vláda navíc podle Prouzy nečiní svá rozhodnutí podle relevantních dat, neboť žádná nemá. Nebývale kritický je Prouza také k povinným kvótám na české potraviny v obchodech.„Je to absurdní bezostyšnost českých agrobaronů. Vědí, že je to v rozporu s českým i unijním právem i že to poškodí spotřebitele. Neváhají využít zákon na to, aby se zbavili konkurence, se kterou si neumí poradit,“ říká Prouza.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: Právo nebylo na koronavirus připraveno. Dovedu si představit výhody pro očkované, říká Uřičař
  Právo nebylo na koronavirus připraveno. Dovedu si představit výhody pro očkované, říká Uřičař
  21. 1. 2021
  České právo podle právníka Miroslava Uřičaře z advokátní kanceláře Legalité nebylo na pandemii koronaviru připraveno. A ani být nemohlo. Přesto se ale s nějakou mírou úspěšnosti stávající právní instituty používají, což je podle Uřičaře lepší, než kdyby od nuly vznikala konkrétní právní úprava. Uřičař v nové epizodě pořadu Kapitola upozorňuje na úskalí,které koronavirus vnesl do oblasti ochrany práva na soukromí a práva na ochranu osobních údajů, a zamýšlí se i nad právními otázkami spojenými s očkováním. „Z právního hlediska je důležité, že toto očkování není povinné. Tím že očkování není povinné, nemohu s nesplněním té nepovinné činnosti spojovat nějaký zákaz. Co s tím mohu spojit, jsou určitá zvýhodnění, ale u těch musí být rozumná alternativa a benefit musí být přiměřený, jelikož to zvýhodnění na druhé straně někoho jiného znevýhodňuje,“ vysvětluje Uřičař.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: Potenciál zadupáváme do země. Podnikatelům by se žilo lépe, kdyby jim vláda neházela klacky pod nohy
  Potenciál zadupáváme do země. Podnikatelům by se žilo lépe, kdyby jim vláda neházela klacky pod nohy
  14. 1. 2021
  Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská věří, že v druhém pololetí letošního roku dojde v Česku k ekonomickému oživení. Přesto ale bude ekonomika tažena převážně průmyslem a exportem a mnoho firem, hlavně ze sektoru služeb, tento rok nepřežije. „Česko má co nabídnout, máme stále početnější ostrůvky pozitivní deviace, firem na světové úrovni. Takové firmy potřebují stabilní prostředí a to není prostředí,kdy se daně mění na konci roku, a kdy nevíte, jaké vlastně budete platit, a zda nějakou slíbenou podporu dostanete nebo ne. Máme potenciál ale nesmíme ho zadupat do země, a to teď trochu děláme,“ říká Horská v nové epizodě pořadu Kapitola.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: Vytvořili jsme „očkovací McDonald“, který se dá použít kdekoliv. Není to jen o počtu vakcín, říká Kuba
  Vytvořili jsme „očkovací McDonald“, který se dá použít kdekoliv. Není to jen o počtu vakcín, říká Kuba
  12. 1. 2021
  Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) si v uplynulých týdnech získal pozornost vlastní očkovací strategií, včetně projektu vysokoprůtokových očkovacích center, které chce kraj vybudovat v každém okresním městě. „Vytvořili jsme takový očkovací McDonald, který když se trochu uzpůsobí, tak se dá použít kdekoliv. Jak mluvím s kolegy hejtmany, velká část z nich si uvědomuje,že bez těchto center to nebude možné zvládnout,“ říká Kuba s tím, že v současné době je největším problémem nedostatek vakcín.

  Číst dále...