• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Startup World Cup & Summit

Startup World Cup & Summit
SWCSummit podcasty budou vycházet pravidelně po celý rok. Těšit se můžete na hosty jako Tosca Musk, sestra Elona Muska, Marvin Liao z 500Startups, Ondřej Vlček - CEO AVASTu, Tania le Moigne, zakladatelky české pobočky GOOGLE, Káťa Vacková z LOONO, která zachraňuje životy bojem s rakovinou, vědce a manažera Martina Tolara, který je už na prahu objevu léku na alzheimerovu chorobu, Jana Řežába z TimeisLtd. a mnohých dalších!
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

96 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: SWCSummit Podcast: Don't forget to ask the customer!
  SWCSummit Podcast: Don't forget to ask the customer!
  23. 12. 2020
  Nearly every startup Founder has encountered this. While going to the market, his or her product is mastered into an absolute perfection but no one asked the customers if there would be any interest in spending the money for the product. Marvin Liao, famous Silicon Valley investor and a GAMEGROOVE Capital Partner, always advises to ask the customers all the time and test the market before spending time on getting the product perfect.Marvin is a big fan of Central Europe and explains how to deal with investors or which American cities successfully compete with Silicon Valley.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: SWCSummit Podcast with UiPath: Everyone deserves a Robot!
  SWCSummit Podcast with UiPath: Everyone deserves a Robot!
  16. 12. 2020
  In ten years time, what will automation look like? This and much more was our most recent guest, Andrei Roth from the Romanian unicorn UiPath. Andrei believes we will experience the democratization of technology. Robots will no longer be available only to developers, but literally to everyone. UiPath is trying to speed up this process, e.g.by setting up an academy and a community program in which they provide materials to everyone free of charge.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: SWCSummit Podcast: Facebook, Netflix, Uber. How do they attract new customers?
  SWCSummit Podcast: Facebook, Netflix, Uber. How do they attract new customers?
  25. 11. 2020
  Facebook, Netflix, Uber. We are used to thinking of these companies and other giants from Silicon Valley as technology companies, but technology is not the key to their success, points out investor Bill Reichert . Who would sleep on the couch with strangers somewhere abroad? On the other hand, who would let a foreigner in? Thanks to Airbnb, such questions will no longer seem necessary.The success of this and other companies proves that creating an atmosphere of trust is the key for customers. Did you know that Facebook also owes its success to the trust of its users? When it was initially an exclusively academic network, it only allowed people with an university email to register in. Its users were thus sure that the others also came from academia. Listen to Václav Pavlečka and his with Bill Reichert. For example, what pitfalls do B2B startups face? Or why not overestimate the cleverness?

  Číst dále...

 4. Logo epizody: SWCSummit Podcast: Co Čech, to podnikatel?
  SWCSummit Podcast: Co Čech, to podnikatel?
  18. 11. 2020
  Získat formální vzdělání a pak nastoupit jako zaměstnanec. Pro mnoho lidí to je stále „defaultní“ způsob zahájení kariéry. Ale doba se mění a mladí Češi stále více přicházejí na chuť vlastnímu podnikání. A nejen to, současná doba s mnoha online aktivitami nabízí obrovské množství způsobů, jak získat nějakou kvalifikaci bez nutnosti někam docházet. I školy si už uvědomují, že je důležité studenty zaujmout.Tupé memorování a výuka trestáním už zkrátka nemají v 21. století místo. Myslí si to Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání. Vzdělávání podle něj už nemůže skončit v 18 nebo 26 letech. Lidé se musejí připravit na celoživotní proces získávání vědomostí. Město Praha si to podle něj dobře uvědomuje. Jak proto podporuje podnikavost a vzdělávání? Poslechněte si jeho rozhovor s Václavem Pavlečkou.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: SWCSummit Podcast: Mutually beneficial cooperation. How does Oracle help startups?
  SWCSummit Podcast: Mutually beneficial cooperation. How does Oracle help startups?
  11. 11. 2020
  Start-ups have a hard time. They often do not have a regular income yet, but they can't wait with paying expenses. That's why every helping hand is needed. "Oracle for Startups" is there for them. Thanks to the partnership, startups have advantageous access to their cloud services. You may hear how it works in the upcoming podcast, hosted by Vaclav Pavlecka, CEO of Air Ventures and his guest,Matthew Price, from "Oracle for Startups". This episode is part of a series of podcasts by the Startup World Cup & Summit.

  Číst dále...