• Facebook
 • Instagram
Logo podcastu: Věda na dosah

Věda na dosah

Akademie věd ČR

Rozhovory a reportáže z vědeckého prostředí

Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

81 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: O Mozartovi, jeho pražských inspiracích a nepřesnostech ve filmu Amadeus
  O Mozartovi, jeho pražských inspiracích a nepřesnostech ve filmu Amadeus
  30. 11. 2021

  Milada Jonášová z Ústavu dějin umění AV ČR u příležitosti 230 let od úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta přibližuje některé méně známé okamžiky z návštěv geniálního rakouského skladatele v Praze. Vysvětluje, co je pravdy na údajném Mozartově výroku „mí Pražané mi rozumějí“, proč u nás nakonec nezůstal anebo proč nemají někteří muzikologové v láce oskarový film Amadeus.

 2. Logo epizody: O nedostupném bydlení a vlivu pandemie na trh s byty
  O nedostupném bydlení a vlivu pandemie na trh s byty
  23. 11. 2021

  Tomáš Hoření Samec ze Sociologického ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah vysvětluje, z jakého důvodu prudce rostou ceny bydlení a jak s nimi zamávala probíhající pandemie. Ukazuje, proč je při případném řešení klíčová ochrana životního prostředí, jestli skončíme jako důchodci v karavanech nebo čím se můžeme inspirovat v Berlíně.

 3. Logo epizody: O mýtech sametové revoluce, dějinných zvratech a plačících politicích
  O mýtech sametové revoluce, dějinných zvratech a plačících politicích
  16. 11. 2021

  Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v podcastu Věda na dosah odpovídá, jak vypadaly zlomové okamžiky sametové revoluce. Přímo v budově bývalého Federálního shromáždění se vrací k osudovým okamžikům, ukazuje, proč se dějinný zvrat obešel bez krveprolití, jak těžké bylo stát se revolucionářem na malém městě anebo kdo na poslední chvíli převlékl kabát a zachránil Václava Havla.

 4. Logo epizody: O putování městskou džunglí, nové divočině a vztahu člověka a přírody
  O putování městskou džunglí, nové divočině a vztahu člověka a přírody
  9. 11. 2021

  Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah prozradí, kde lze uprostřed Prahy narazit na nefalšovanou městskou džungli. Přímo při pouti pražskou krajinou se dozvíme, jak souvisí mikulášská nadílka s invazí fíkovníků do Čech, ale také v čem byla přírodě prospěšná ničivá povodeň a které pochutiny si můžeme připravit z volně rostoucí městské květeny. Přijměte pozvání na netradiční

 5. Logo epizody: O zemětřesení a vulkanické činnosti v Česku z muzea ve Skalné
  O zemětřesení a vulkanické činnosti v Česku z muzea ve Skalné
  2. 11. 2021

  Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah odpovídá, jak vzniká zemětřesení a nakolik hrozí v našem okolí. Přímo v muzeu ve Skalné u Chebu, které se nachází v epicentru západočeských zemětřesných rojů, nám osvětlí vztah mezi magnitudem, řinčením skleniček a borcením střech. Poslechneme si ale také, nakolik otřesy země souvisejí s blechami sibiřských psů a jedem