• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Věda na dosah

Akademie věd ČR
Rozhovory a reportáže z vědeckého prostředí
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

89 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: O popravě na Staroměstském náměstí, katu Mydlářovi a pobělohorských traumatech
  O popravě na Staroměstském náměstí, katu Mydlářovi a pobělohorských traumatech
  15. 6. 2021
  Jiří Mikulec z Historického ústavu AV ČR nás v podcastu A / Věda na dosah přenese na Staroměstské náměstí do doby přesně před 400 lety. V červnu 1621 se tam odehrálo krvavé divadlo – exemplární hrdelní trest pro 27 vůdců takzvaného stavovského povstání proti tehdejší královské moci. Jak vypadaly poslední chvíle odsouzených?Kolik peněz inkasoval za svou práci mýty opředený kat Mydlář a jaká národní traumata si odnášíme z pobělohorského období?

  Číst dále...

 2. Logo epizody: O jazyce českých raperů, anglických vulgarismech a novotvarech v češtině
  O jazyce českých raperů, anglických vulgarismech a novotvarech v češtině
  8. 6. 2021
  Lingvistka Klára Trsková z Ústavu pro jazyk český AV ČR se ve svém výzkumu zaměřuje na hodně netradiční téma: mluvu českých raperů. V podcastu A / Věda na dosah zjistíme, co znamená někoho dissovat, jak si nejlépe zaflausit nebo kdy je dobré draulit jako bauch. Dozvíme se také, z jakého důvodu čeští rapeři raději sáhnou po anglickém než našem vulgarismu a proč už nepaří v partě, ale v crew.
 3. Logo epizody: O romském holokaustu, nezhojených ranách a poezii
  O romském holokaustu, nezhojených ranách a poezii
  1. 6. 2021
  Romistka Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v podcastu A / Věda na dosah představuje méně známou historii československých Romů. Přibližuje, jak vypadalo peklo tábora v Letech u Písku, a připomíná osudy legendárního černého partyzána. Dozvíme se více o ne zcela zdařilých sociálních experimentech z doby komunismu a zmařené naději Romů v devadesátých letech,ale také o soudobé romské literatuře.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: O vodních anomáliích a kritických bodech mezi vodou a párou
  O vodních anomáliích a kritických bodech mezi vodou a párou
  25. 5. 2021
  Fyzik Michal Duška z Ústavu termomechaniky AV ČR v podcastu A / Věda na dosah vysvětluje, kde a jak se hledají kritické body mezi skupenstvími vody. Dozvíme se, jak zahřát vodu, aby zmrzla, a poslechneme si, jak si můžeme doma v mrazáku vyrobit podchlazenou vodu. Povíme si, jak se tvoří matematické rovnice, které přesně popisují fyzikální vlastnosti vody, a osvětlíme,proč jezero v Andách zamrzá jinak než rybník na Vysočině.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: O chování lidí v době pandemie a ekonomických experimentech
  O chování lidí v době pandemie a ekonomických experimentech
  18. 5. 2021
  Ekonomka Julie Chytilová z CERGE – společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy – v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, co vše ovlivňuje chování lidí a jak se to dá změřit. Dozvíme se, jak souvisejí odčervovací pilulky s úspěchy ve škole, jestli se muži a ženy rozhodují odlišně nebo proč u nás vlivem pandemie covidu-19 podléhají depresím především mladí lidé.