• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Věda na dosah

Akademie věd ČR
Rozhovory a reportáže z vědeckého prostředí
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

98 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: O příbězích ze Zakarpatí a jazyce Nikoly Šuhaje a Andyho Warhola
  O příbězích ze Zakarpatí a jazyce Nikoly Šuhaje a Andyho Warhola
  11. 5. 2021
  Michal Vašíček ze Slovanského ústavu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, jaký je rozdíl mezi Rusínem a Rusňákem, která místa v Zakarpatí stojí za vidění a proč zástupy Čechů léta jezdily ke špatnému hrobu Nikoly Šuhaje loupežníka. Dozvíme se také, nakolik ovládal rusínštinu slavný americký umělec Andy Warhol, a uslyšíme, jak vlastně rusínština zní.
 2. Logo epizody: O tasemnici, přemíře hygieny a parazitech, kteří pomáhají
  O tasemnici, přemíře hygieny a parazitech, kteří pomáhají
  4. 5. 2021
  Kateřina Jirků z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, jak se zkoumají střevní paraziti a jestli se máme bát tatarského bifteku. Dozvíme se, nakolik funguje léčba pomocí červů – helmintoterapie – a jak se pozná člověk, který má v sobě tasemnici nebo roupy.
 3. Logo epizody: O pandemii španělské chřipky a nedokonalostech první republiky
  O pandemii španělské chřipky a nedokonalostech první republiky
  27. 4. 2021
  Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, nakolik byla první republika zlatými časy, jak se v ní žilo nejen Čechoslovákům, ale i Němcům, Židům nebo Romům. Dozvíme se, jak jsme z kolektivní paměti vymazali španělskou chřipku, která vrcholila právě v době zakládání republiky. A ohlédneme se za zvěstmi o legionářském pokladu.
 4. Logo epizody: O Černobylu v seriálu i ve skutečnosti a o jaderné bezpečnosti
  O Černobylu v seriálu i ve skutečnosti a o jaderné bezpečnosti
  20. 4. 2021
  Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, kdy a jestli se zcela objasní příčiny černobylské jaderné katastrofy, v čem se mýlí ikonický seriál HBO a co naopak věrně připomíná. Dozvíme se také, co je pravdy na zvěstech o takzvaném mostě mrtvých,proč okolí elektrárny stále přitahuje tisíce návštěvníků a jestli skutečně můžeme na hranicích mezi Ukrajinou a Běloruskem narazit na dvouhlavého jelena.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: O vulkánech na Marsu, vizích Elona Muska a psaní na Wikipedii
  O vulkánech na Marsu, vizích Elona Muska a psaní na Wikipedii
  13. 4. 2021
  Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, kdy se lidstvo podívá na Mars, nakolik jsou reálné smělé vize Elona Muska nebo v čem spočívá krása marsovských vulkánů. Vydáme se po stopách sondy Perseverance, která úspěšně na rudé planetě přistála 18. února 2021 a nemůže chybět ani povídání o někdy až neskutečných nápadech Petra Brože,jak netradičně popularizovat vědu.

  Číst dále...