• Facebook
 • Instagram
Logo podcastu: Věda na dosah

Věda na dosah

Akademie věd ČR

Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Do laboratoří a výzkumných pracovišť vás zve Jitka Kostelníková.

Apple Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

79 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Ženy a válka? Příběhy československých vojákyň za druhé světové války očima historiček
  Ženy a válka? Příběhy československých vojákyň za druhé světové války očima historiček
  12. 5. 2022

  Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (I ženy chtěly bojovat!) a historička Alena Flimelová (Ve stínu mužů) sledují ve svých publikacích příběhy československých vojákyň za druhé světové války. V rozhovoru uslyšíte, proč ženy bojovaly v pomocných sborech armády Velké Británie nebo na východní frontě a s čím se v mužském prostředí potýkaly. Dozvíte se i to, jak se historičky dívají

 2. Logo epizody: Slunce se chvěje v rytmu sonického třesku. Nitro hvězdy odhaluje helioseismolog Michal Švanda
  Slunce se chvěje v rytmu sonického třesku. Nitro hvězdy odhaluje helioseismolog Michal Švanda
  5. 5. 2022

  Helioseismolog Michal Švanda ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu nitra Slunce. V rozhovoru s ním se dozvíte, jak Zemi ohrožují geomagnetické bouře, jak se sleduje a měří sluncetřesení i to, jak jsou čeští vědci zapojeni do světového pozorování naší nejbližší hvězdy.

 3. Logo epizody: Jak pod mikroskopem ožívá krajina doby ledové? Díky fosilnímu pylu cestují paleoekologové časem
  Jak pod mikroskopem ožívá krajina doby ledové? Díky fosilnímu pylu cestují paleoekologové časem
  28. 4. 2022

  Eva Jamrichová a Lydie Dudová z Botanického ústavu AV ČR se věnují paleoekologii. Ve svém výzkumu kombinují přístupy botaniky, archeologie a ekologie. Jak jim v nahlížení do historického terénu krajiny pomáhá fosilní pyl? Kde ho hledají a jak je možné, že se zachová po tisíce let? A do jakých období vědkyně rády cestují?

 4. Logo epizody: Jaký by byl svět bez hmyzu a jak chránit prales ve spolupráci s místními obyvateli? Odpovídá tropický biolog Vojtěch Novotný
  Jaký by byl svět bez hmyzu a jak chránit prales ve spolupráci s místními obyvateli? Odpovídá tropický biolog Vojtěch Novotný
  21. 4. 2022

  Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR vysvětluje, proč v tropech běží evoluce rychleji, jak se počítá hmyz a z jakých důvodů obvykle selhávají ochranářské projekty na Papui Nové Guineji. Dozvíte se, nakolik spolu souvisí biologická a kulturní diverzita i to, jak zní papuánský prales či některý z 850 místních jazyků.

 5. Logo epizody: Jako hudebník na turné. I tak se může cítit filozof!
  Jako hudebník na turné. I tak se může cítit filozof!
  14. 4. 2022

  Ivo Pezlar z Filosofického ústavu AV ČR umí najít filozofické otázky ve videohrách i v kresleném vtipu. V rozhovoru se dozvíte, jak se od elektronické hudby dostal k logice, co ho baví na teorii důkazů i to, jak lze jejich principy aplikovat do praxe. A je právě logika společným jazykem pro matematiky, informatiky, lingvisty a filozofy?