EKONOMIKA
Alter Eko

Alter Eko je platforma založená publicistou a konzultantem Romanem Chlupatým, na které se pravidelně setkávají špičkoví ekonomové, byznysmani a akademici. Mezi ně patří exprezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit, někdejší ředitel České spořitelny Pavel Kysilka nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Cílem platformy je identifikace a analýza událostí a trendů, které (z)mění náš svět, a jejich zasazení do českého kontextu.

„Alterekaři“ poskytují konzultační a analytické služby soukromému sektoru i státním institucím. Zároveň se od vzniku platformy v roce 2011 věnují edukaci, spolupracují s předními domácími médii, například s týdeníkem Ekonom nebo Rádiem ZET, a jsou podepsáni pod řadou seminářů a kulatých stolů.

Během aktuálního podzimního cyklu se „alterekaři“ soustředí na megatrendy a jejich dopad na naši ekonomiku a Česko jako takové. Detailně a v koncentrované podobě se jim 9. –10. listopadu věnovali účastníci „českého Davosu“, fóra Kostelec 2018: Malá země, velká výzva – Zpátky na vrchol. (Shrnutí vizí a tipů bezmála dvou desítek řečníků je k dispozici zde.)

V rámci přípravy na fórum Kostelec 2018 expertní tým Alter Eko vypracoval studii 8 megatrendů, které (z)mění svět, jejichž výčet a zevrubný popis přinesly mediální výstupy a podcasty prezentované od začátku září do setkání v Kostelci nad Orlicí. V rámci minisérie nabízené v podobném formátu do konce listopadu platforma Alter Eko přichází s recepty, jak se může (nejen) česká firma vypořádat s výzvami a příležitostmi zítřka.

Detailní informace o platformě a jejích aktivitách nabízejí stránky www.altereko.info a twitterový účet @AlterEkoCZ.

V případě zájmu o služby či spolupráci s expertním týmem Alter Eko pište na kontakt@altereko.info.

Poslední epizody:

Demografie: Manuál na přežití

Novák (AKCENTA CZ) & Zamrazilová (Národní rozpočtová rada): Česko stárne. Veřejné finance je na to třeba připravit, nebo budeme mít problém.

Mokráš (PPF banka) & Kovanda (Czech Fund): Hrozba, nebo příležitost? Bohatí (i Čína) stárnou, v rozvíjejících se zemích vládnou mladí a neklidní.


Bořiči mýtů

Hnát (Vysoká škola ekonomická) & Havlíček (Asociace malých a středních podniků): Legenda o přidané hodnotě aneb Nejen na špiči (řetězců) dobře jest

Lacina (Mendelovo evropské centrum) & Hodulák (Masarykova univerzita): Euromýty aneb Proč se (nejen) letos (ne)rozpadne Evropská unie

Uherík (Save & Capital) & Prachař (Bank Gutmann): Co vám tržní výhledy na nový rok (ne)řeknou aneb Investiční tipy, triky a pověry (1. díl)

Uherík (Save & Capital) & Prachař (Bank Gutmann): Co vám tržní výhledy na nový rok (ne)řeknou aneb Investiční tipy, triky a pověry (2. díl)

Kupka (ČSOB) & Lízal (Anglo-American University): EkonoMýty aneb Proč je jednodušší předpovídat počasí než vývoj ekonomiky


Romancov (Univerzita Karlova) & Horská (Raiffeisenbank): Velký přehled (geo)politických rozbušek aneb Co v Evropě v roce ’19 sledovat.

Eurozóna by kvůli zadlužené, populisty vedené Itálii mohla v roce 2019 zažít další ostrý test. Celou Evropu pak zcela jistě ozkouší blížící se – a stále nedostatečně připravený – brexit. Tím ale seznam výzev, které před námi stojí, zdaleka nekončí.

 

Horská (Raiffeisenbank) & Romancov (Univerzita Karlova): Velký přehled (geo)politických rozbušek aneb Co na každém kontinentu v roce ’19 sledovat.

Mocenský rebalanc pokračuje, i proto nelze na globální scéně čekat zklidnění. To pak jen umocní domácí poblémy Spojených států, Číny, Brazílie a mnoha dalších systémově významných zemí. Podrobnosti nabízí první díl Alter Eko výhledu na rok 2019.

Druhý díl Alter Eko výhledu se zaměří na Evropu a Česko v roce 2019…


SÉRIE FIRMY BUDOUCNOSTI

Jan Vacl (Hanlon Corporate Finance): Fintech (z)mění způsob financování. V jeho důsledku se postupně zjednoduší a zlevní přístup firem k penězům.

Moderní technologie jako blockchain přinášejí do finančního sektoru zrychlenou evoluci s prvky revoluce. Společnosti, které budou schopny nových finančních institucí a služeb naplno využít, na tom vydělají. Ostatní budou postupně ztrácet dech.

 

Peter Morávek (Softec): Digitální disrupce mění vítězné obchodní modely. Kdo se nepřizpůsobí, přijde o kontakt s klientem a tím podstatnou část marže.

Moderní technologie mění očekávání spotřebitelů, okamžité řešení od firem i úřadů se například považuje za samozřejmost. Stejně tak roste poptávka po zjednodušení a souvisejícím zacílení produktů. Stávající lídři proto mohou skončit na vedlejší koleji.

 

Leon Jakimič (Lasvit): Alfou a omegou úspěchu je silná firemní kultura. Ta (po)slouží v nastartované proměně světa jako maják v moři nejistoty.

Se správným produktem a správnými lidmi se (i) malá česká firma může prosadit ve velké Číně. Podmínkou je orientace na delší horizont a ochota riskovat. Zároveň je – i kvůli obchodním válkám – třeba vybírat, ne každý rychle rostoucí trh se totiž třpytí.


SÉRIE MEGATRENDY

Pfeifer (M.C. TRITON) & Čihák (IdeaSense): Česku v inovacích ujíždí vlak. Změnit je proto třeba firemní kulturu a společně s tím se otevřít světu.

19 dní trvalo hře Pokemon Go najít si cestu k 50 milionům zákazníků, telefon na to čekal 75 let. I to ukazuje sílu globalizace, tedy eroze významu času a prostoru. Životnost firem na výsluní se kvůli ní krátí, šance na rychlý úspěch zase zvyšuje.

 

Chlupatý (Alter Eko) & Kupka (ČSOB): Těchto 8 megatrendů (z)mění svět. Výroba a služby projdou zásadní transformací, význam člověčenství poroste.

10x rychleji a s 300x větší razancí než v důsledku průmyslové revoluce se dnes mění globální ekonomika. Dopady na malé, otevřené Česko jsou přitom výraznější než na průměrnou západoevropskou zemi. Příčiny a důsledky zkoumal tým Alter Eko.

 

Kučera (Hays) & Hepnerová (SAP): Skutečnou výzvou dneška není nedostatek zaměstnanců, ale jejich neschopnost zvládat rychlost, s jakou se mění svět.

89,7% mladých pod třicet let žije v rozvíjejících se zemích, většina bohatých států stárne. Tento nepoměr z/mění trh práce a s tím celé ekonomiky a společnosti. Migrace či automatizace jsou jen některé z trendů, které je v tomto kontextu třeba sledovat.

 

Hindls (VŠE) & Moldan (Univerzita Karlova): Proti degradaci životního prostředí je třeba bojovat společně. Trumpův unilateralizmus je cestou do pekel.

3° vyšší bude průměrná teplota na konci století, pokud nezačneme brát boj proti změně klimatu vážně. Podobné výzvy pak před nás staví i další environmentální výzvy dneška. Také proto lze v následujících letech čekat dramatická opatření a změny.

 

Hnát (VŠE) & Kysilka (6D Academy): Technologická (r)evoluce mění vítězné modely. Česko musí reagovat, mimo jiné výrazným zeštíhlením státní správy.

10% stávající poptávky po automobilech je možné do dvaceti let čekat na Západě. Probíhající technologická revoluce, která se pod takto dramatické zeštíhlení sektoru podepíše, si vynutí nové modely. Ten, kdo pravidla zítřka nepřijme, nepřežije.

 

Lacina (Mendelovo evropské centrum) & Strejček (Mendelova univerzita): Trump je zbytečně démonizován. On a jemu podobní jsou historická epizoda.

0x byla v historii novodobých demokracií podpora antisystémových hnutí a politiků tak silná, jako dnes, vyplývá z šetření FT. Tento trend nabízí možnost nahradit často vyčpělý establishment něčím novým, lepším. Zároveň ale přináší mnohá rizika.

 

Lacina (Mendelova univerzita) & Bárta (City:One): Budoucnost měst je v decentralizaci. Pro každou věc už nebude třeba jezdit do centra.

66% globální populace bude v roce 2050 žít podle OSN ve městech, až do roku 2009 přitom většina lidí pobývala na venkově. Pokračující urbanizace přináší mnohé nástrahy, které moderní technologie mohou řešit, a nebo umocnit. Vše je a bude na nás.

 

Kupka (ČSOB) & Novák (AKCENTA CZ): Čína ve stále větší míře sází na přidanou hodnotu. V automobilovém sektoru by mohla napodobit Jižní Koreu.

2:1 byl v roce 2016 poměr patentů podaných v Číně a v USA, deset let před tím to přitom bylo přesně naopak. I to svědčí o probíhající změně struktury čínské ekonomiky. Země draka díky tomu bude čím dál mocnější, hegemonem se ale nestane.

 

Hnát (VŠE) & Horská (Raiffeisenbank): Globální výrobní řetězce se (z)mění. Pro Česko je to výzva i příležitost.

70% českého vývozu probíhá prostřednictvím globálních výrobních řetězců, což svědčí o jejich významu. V důsledku ekonomického nacionalizmu, technologií a dalších faktorů se přitom struktura řetězců mění. Pro nás je to výzva i příležitost.

 

Romancov (Univerzita Karlova) & Schneider (Aspen Institute): O konci světa, jak jej známe, respektive pravidel hry, díky kterým se Česku daří.

152% tvoří poměr českého dovozu a vývozu ku HDP. Tento ukazatel hezky ilustruje, jak závislá je naše země na přeshraničních tocích a pravidlech, kterými se řídí. Právě globální řád a předvídatelnost světa nicméně eroduje, na což můžeme doplatit.

 

Partneři podcastu

Proti Proudu – Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil zpovídá osobnosti, kteří dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel.

Save & Capital – Společnost specializující se na investiční a byznys konzulting. Nabízí na míru šitá řešení pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, církve nebo IT firmy patřící ve svém oboru ke světové špičce. V relevantních případech využívá unikátní síť prověřených spolupracovníků, kteří působí v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů.