Zpět

Apple drží podcastovou jedničku. YouTube je poprvé druhý

Pátý ročník Podnews Report Cardu vyšel v polovině května. Anonymní anketa mezi tvůrci ukázala, že Apple Podcasts obhájil v hodnocení platforem první místo, YouTube se poprvé propracoval na druhou pozici a Spotify v žebříčku zůstává zhruba stejně. Výsledky představil editor Podnews James Cridland na úvodní keynote londýnské konference v Islingtonu.

Pro tvůrce

Tereza Tiller

27. 5. 2026

Apple drží podcastovou jedničku.Apple drží podcastovou jedničku.

Pět platforem, jeden poměrný žebříček

Pořadí v aktuálním Report Cardu vypadá takto. Na první příčce zůstává Apple Podcasts, druhé je YouTube, třetí Spotify, čtvrtá Amazon Music a pátá Pandora. Anketu vyplňují podcastoví tvůrci, kteří hodnotí jen ty nástroje, které skutečně používali, a pro publikovaná skóre platí prahový limit minimálně 50 hlasů.

YouTube je první platformou, která za pět ročníků dokázala přeskočit Spotify v celkovém hodnocení. Cridland k tomu v reportu píše: "Perhaps this shows that more podcast creators are using YouTube now, and feel more confident to score them; but perhaps it means that YouTube is doing something right." V češtině tím říká, že YouTube mohl získat lepší skóre z toho, že ho tvůrci jednoduše víc používají, ale i z toho, že platforma podle nich dělá něco správně.

Apple inovuje, YouTube má v USA další požadavky

Apple Podcasts získal v anketě nejvyšší skóre v kategorii inovace, mimo jiné po spuštění nových funkcí v uplynulém roce. Patří mezi ně i spuštění video podcastů s technologií HLS, o němž jsme nedávno informovali. Apple i Spotify zároveň v posledním roce zjednodušily nástroje pro publikování, takže se v hlasech vytratily stížnosti na přístup k adresářům, jak popisuje Podnews.

YouTube má naopak v USA novou bolest. Platforma zavedla povinné skenování identifikačních dokladů a tvůrci to v anketě vyhodnotili negativně. Podnews data zveřejnil v anonymizované podobě a podle vlastní redakce je předal také samotným společnostem Apple, Amazon a YouTube. Anketa není jen tabulka, ale i konkrétní zpětná vazba pro produktové týmy.

10.png

Priorita tvůrců se nemění

Nejvyšší prioritou tvůrců v celém Report Cardu zůstává diskoverabilita, tedy schopnost dostat se k novým posluchačům. Tento bod se opakuje ve všech předchozích ročnících a v anketě 2026 znovu vyhrál. Tvůrci tím v anketě říkají, že publikační nástroje jsou v pořádku a chybí jim nástroj na získávání publika mimo existující algoritmické bubliny.

Zájem o Podcasting 2.0, tedy o otevřený standard postavený nad placené sledování posluchačů kryptoměnami, podle Podnews prudce poklesl po neúspěchu konceptu streaming sats. Otevřené specifikace mají dál svou komunitu, ale jako zdroj růstu pro tvůrce se neukázaly.

Pro český trh je Report Card čitelným signálem. Apple zůstává platformou, která tvůrcům dává nejpoužívanější nástroje, YouTube tvrdne v USA, ale celkově roste, a Spotify potřebuje obhájit, proč si u něj tvůrce má pořad zakládat. Stejnou logiku v měřitelných číslech ukazuje i zjištění Edisonu, že YouTube je jednička pro podcasty v USA a Spotify s Applem se posunuly za něj.

(https://ceskepodcasty.cz/blog/apple-podcasts-spustil-video-s-technologii-hls)
- Čtěte také: Spotify pustí video podcasty na Apple, bariéra mezi platformami padá

Přihlašte se k newsletteruLadíme české podcasty do dokonalosti. Buďte u toho s námi!
Odesláním souhlasíte, aby vám ČESKÉ PODCASTY zasílaly pravidelné e-mailové newslettery o novinkách. Tento souhlas udělujete na dobu neurčitou s tím, že jej můžete kdykoliv bezplatně odvolat prostřednictvím tlačítka v každém newsletteru.
O tom, jak s vašimi osobními údaji (tj. e-mailem) nakládáme, si můžete přečíst na stránce zásady ochrany osobních údajů.
© 2026 České Podcasty