Popis epizody
V Česku žije nejméně 154 tisíc lidí v bytové nouzi. Třetina z toho jsou děti. Dalšího 1,3 milionu lidí je ohroženo ztrátou bydlení. Bytová nouze má přitom závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí. Jak na situaci reaguje chystaný zákon o podpoře v bydlení? Na koho zákon primárně cílí a jak konkrétně pomůže těm nejzranitelnějším? V dalším dílu našeho podcastu odpovídá Anna Hájková z Oddělení koncepce dostupného bydlení Ministerstva pro místní rozvoj.
A proč o dostupném bydlení a vystěhovávání v podcastu vůbec mluvíme? Tématem se zabýváme při výkonu rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva ve věci (European Roma and Travellers Forum) ERTF proti ČR, který už v roce 2016 shledal porušení práva rodiny na sociální ochranu. Romské rodiny totiž byly často nuceně vystěhovávány bez nezbytných odpovídajících záruk. Výbor porušení shledal i kvůli nedostupnému bydlení, územní segregaci a nevyhovujícím podmínkám k bydlení. Tedy i kvůli chybějící koncepci sociálního či dostupného bydlení v Česku.
Více informací k ERTF proti ČR:
stručná anotace rozhodnutí ERTF
celé rozhodnutí v češtině a angličtině
implementační zpráva z prosince 2021
Zákon o podpoře v bydlení:
zákon je v meziresortním připomínkovém řízení do 28. června 2023
předpokládaná účinnost je od roku 2025
představení zákona o podpoře v bydlení na webu MMR
Zákon o podře v bydlení: stručný leták
Chcete se o práci Kanceláře vládního zmocněnce dozvědět víc? Navštivte náš web KVZ / justice.cz
* Sledujte nás na Twitteru a Facebooku *
Tento podcast je finančně podpořen z Norských fondů v rámci projektu "Zvyšování povědomí o judikatuře Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních závazcích České republiky v oblasti lidských práv". Kancelář vládního zmocněnce je součástí Ministerstva spravedlnosti.
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
Web podcastupodcasters.spotify.com
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/213412