Popis epizody
Advokáti Markéta Vochoska Haindlová a Zdeněk Tomíček se věnují sportovnímu právu. Jak si po právní stránce stojí fotbal v Česku? Daří se čistit prostředí od „starých“ struktur? Jak velký vliv mají hráčští agenti? Mají fotbalisti dostatečné zastání? Jak je to s jejich statusem OSVČ?
V posledních letech fanoušci i v tuzemsku sledovali některé vážné spory mezi hráči a kluby ve chvílích, kdy došlo k porušení smluv a závazků. Například přeřazení do rezervního mužstva se více či méně úspěšně bránili například Michal Jeřábek nebo Martin Hašek, jejichž případy nakonec musel rozlousknout až Mezinárodní rozhodčí soud CAS v Lausanne.
Specifikem Česka naopak zůstává status fotbalistů coby osob samostatně výdělečně činných. Tuhle praxi v Evropě užívají už pouze v Rumunsku a Slovinsku. Podle některých expertů se hráčům kvůli dané praxi dostává nižší pracovně-právní ochrany.
Určité vedení i v podobě právní pomoci a ochrany potřebují fotbalisti přestupující mezi kluby a do zahraničí, sportovní advokáti tak mají důležitou roli u jednacího stolu. Malými krůčky se může zlepšit také postavení fotbalistek, na něž má dbát i Rámec minimálních standardů UEFA pro ženské národní týmy.
Všechna výše uvedená témata jsou náplní dalšího dílu podcastu Football Clubu – tentokrát s průvodním motivem „sportovní právo v kontextu českého fotbalu“.
Debatovat a vysvětlovat do studia přišli Markéta Vochoska Haindlová, advokátka a předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, a rovněž sportovní advokát Zdeněk Tomíček, který coby vedoucí sekce fotbalového práva advokátní kanceláře CEE Attorneys dbá na blaho mnoha aktivních hráčů. Přejeme inspirativní poslech!
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
Web podcastupodcasters.spotify.com
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/397628