Popis epizody
Když jako lékař začínal, šance na vyléčení dětí s nejčastějším typem leukémie byla dvacet procent. Dnes už je to, i díky jeho práci, více než devadesát procent. Hostem dalšího dílu podcastu ChariTALK byl profesor Jan Starý, uznávaný dětský hematolog a onkolog, jehož zásluhou se do tehdejšího Československa dostaly nové léčebné protokoly, a který stál také u počátků transplantace kostní dřeně u nás. Jak vzpomíná na dobu, kdy byla léčba dětské leukémie téměř beznadějná? Je utopií, že by jednou mohla nastat doba, kdy se z rakoviny vyléčí všichni nemocní? A je lepší říkat pacientům tvrdou pravdu, nebo raději milosrdnou lež?
I když ho jako čerstvého absolventa nejvíce lákala neurologie, prošel několik oddělení, aby nakonec zakotvil na dětské hematologii. „Léčit děti bylo nejlepší rozhodnutí v mém profesním životě,“ říká. A i když musel mnohdy sdělovat rodinám špatné zprávy a bojoval se zkostnatělým systémem socialistického zdravotnictví, své volby nikdy nelitoval. Musí umět dětský lékař vtipkovat? Ozývají se mu jeho bývalí pacienti? A můžeme si za onkologická onemocnění i svým špatným životním stylem?
Pokud chcete podpořit aktivity Charity Česká republika, podívejte se na náš web www.charita.cz. Díky vám můžeme pomáhat již 100 let!
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
Web podcastupodcasters.spotify.com
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/489495