Popis epizody
Národní rozvojový fond [NRF], který byl letos 1. 2. zapsán do obchodního rejstříku, možná již v tomto roce najde uplatní u tři PPP projektů. Alespoň to říká v podcastovém rozhovoru FinTag.cz předseda představenstva a generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky [ČMZRB] Jiří Jirásek. V něm i vysvětluje, jak bude NRF fungovat i komu je určen.
Od Česká národní banky [ČNB] obdržela ČMZRB loni v listopadu licenci na Národní rozvojový fond SICAV [NRF]. SICAV je forma klasického investičního fondu, v případě NRF ale platí, že bude investovat výhradně do infrastrukturálních projektů v České republice. Investory ve fondu jsou prozatím Česká spořitelna, Komerční banka, Československá obchodní banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Ty se zavázaly, že prostřednictvím fondu proinvestují minimálně sedm miliard korun. O NRF ale mají zájem i další banky a otevřen je i pojišťovnám, penzijním fondům a vůbec všem institucionálním [i zahraničním] investorům.
Úkolem NRF je nabízet zajímavé PPP projekty
Úkolem NRF, respektive ČMZRB je investorům nabízet zajímavé PPP projekty k proinvestování. Jedním z takových projektů i výstavba části dálnice D4 mezi Příbrami a Pískem. Ta bude realizována formou jednoho vůbec z prvních PPP projektů u nás.
„To, že bude část dálnice D4 financována jako PPP projekt je nesmírně důležité, protože pokud tento projekt dopadne dobře, ukáže i ostatním cestu, jak financovat infrastrukturu za použití soukromých zdrojů,“ vysvětluje v podcastu FinTag.cz Jiří Jirásek.
Podle něj jsou tu ale i další projekty. Nyní se připravuje PPP projekt na realizaci dálnice D35, kde by měl Národní rozvojový fond již sehrávat klíčovou roli. NRF ale necílí pouze na dopravní infrastrukturu, ale uplatnění může najít i při financování PPP projektů ve zdravotnictví, školství či občanské vybavenosti. Prostě všude tam, kde se nedostává peněz z veřejných rozpočtů na budování kvalitní infrastruktury...
V podastu FinTag.cz se Jiří Jirásek ale nevyjadřuje jen k NRF, ale i k tomu, jak vidí současnou finanční kondici českých firem. A hovoří i o tom jaké změny čekají ČMZRB, která se má stát centrálním partnerem pro řízení finančních nástrojů v ČR Evropské komise [EK]. Podle něj není ani vyloučeno, že v budoucnu se Českomoravská záruční rozvojová banka přejmenuje na Národní rozvojovou banku. Odpovídalo by to totiž více poslání, jež má naplňovat. Více na FinTag.cz!
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/78571