Popis epizody
Patříme mezi savce - savčí mláďata se živí po narození mateřským mlékem ať jste kočka, tuleň, kráva, morče nebo člověk. Téměř každé mateřské mléko obsahuje mléčný cukr - laktózu. Hodně jí najdeme v lidském mléce - okolo 7 % hmotnosti, naopak tulení mléko jí obsahuje 10x méně. Jako savci máme přítomný gen pro enzym laktázu (správněji β-galaktosidázu). Laktáza umí rozštěpit disacharid laktózu na glukózu a galaktózu, kterou pak vstřebáváme do krve. Laktáza je ve střevech aktivní během doby, kdy jsme kojení mateřským mlékem. A jak je to dál? Poslechněte si to :)
Příběh sepsala a čte Olga Ryparová, autorka projektu Olinium - youtube kanálu s výukovými videi o chemii a tomto podcastu o vědě. Podpořit mne můžete sledováním na sociálních sítích, nákupem dárků pro (bio)chemické nadšence nebo pravidelnou/jednorázovou částkou na Pickey.
Na svém Instagramovém účtu Olinium zveřejňuji pravidelně otázky a zajímavosti z chemie, které vás možná překvapí, ale také vám pomohou se dostat na medicínu a přírodovědné obory. :) Twitter @Olinium42.
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
Web podcastuwww.olinium.cz
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/919