Od pohotové hry z listu k progresivnímu repertoáru. Jak dirigenti měnili rozhlasový orchestr?

Od pohotové hry z listu k progresivnímu repertoáru. Jak dirigenti měnili rozhlasový orchestr?

před dnem

4 min


„Od začátku rozhlasového vysílání bylo důležité, aby se hrála živě hudba. A v určitém okamžiku došlo k rozhodnutí, že se nebudou jenom jednorázově zvát muzikanti z jiných orchestrů, ale založí se vlastní rozhlasové těleso,“ vypráví hudební publicista Jindřich Bálek o tom, jak v roce 1926 vznikl rozhlasový symfonický orchestr. Jeho taktovku držel Jožka Charvát. Jméno tohoto dirigenta je dnes ale téměř zapomenuto.Všechny díly podcastu Seriál Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Přihlašte se k newsletteruLadíme české podcasty do dokonalosti. Buďte u toho s námi!
Odesláním souhlasíte, aby vám ČESKÉ PODCASTY zasílaly pravidelné e-mailové newslettery o novinkách. Tento souhlas udělujete na dobu neurčitou s tím, že jej můžete kdykoliv bezplatně odvolat prostřednictvím tlačítka v každém newsletteru.
O tom, jak s vašimi osobními údaji (tj. e-mailem) nakládáme, si můžete přečíst na stránce zásady ochrany osobních údajů.
© 2026 České Podcasty