• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Budoucnost R

Český rozhlas
Žijeme v době, kdy se v podstatě každý týden představí nová technologie nebo inovace, nová léčba závažné nemoci, nebo třeba zařízení, které vyčistí oceány. Stačí to ale na to, aby i další generace mohly žít na planetě zemi tak, jak ji známe? Co by měl být první krok k tomu, abychom se vyhnuli momentu, kdy náš svět přestane být obyvatelný? Podcast Budoucnost R se ptá vědeckých osobností z různých oborů – od genetiky až po mobilitu. Odpověď totiž rozhodně není jen jedna…
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

96 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: 10 let od Fukušimy. Čeští vědci ukazují, jak pomocí diamantu zvýšit bezpečnost jaderného provozu
  10 let od Fukušimy. Čeští vědci ukazují, jak pomocí diamantu zvýšit bezpečnost jaderného provozu
  4. 3. 2021
  11. března uplyne 10 let od havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Bezpečnostní opatření v těchto zařízeních se od té doby posunula. A svým dílem k tomu přispěli i vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT, kteří získali evropský a nově i americký patent na postup, jak zvýšit životnost palivových článků a zvýšit tak i bezpečnost jejich provozu.Vojtěch Koval

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Jak vzniká skutečně udržitelný dům? „Ani solární panel není samospásný,“ zdůrazňuje architekt
  Jak vzniká skutečně udržitelný dům? „Ani solární panel není samospásný,“ zdůrazňuje architekt
  25. 2. 2021
  Jak navrhovat budovy a přitom co nejméně zatěžovat přírodu? Můžete si pro stavbu vybrat materiály, které jsou recyklované nebo mají nízkou uhlíkovou stopu. Zavádění principů cirkulární ekonomiky do architektury se věnuje studio Crea-tura architektů Františka Novotného a Karla Goláně. „Nenavrhujete jen budovu, zajímáte se i o afterlife jednotlivých konstrukcí,“ zdůrazňuje Karel Goláň.
 3. Logo epizody: Konec městských skládek? Unikátní česká technologie pomáhá zužitkovat komunální odpad
  Konec městských skládek? Unikátní česká technologie pomáhá zužitkovat komunální odpad
  18. 2. 2021
  I to, co běžně považujeme za odpad, může být cenným zdrojem surovin. Na Slovensku například od příštího roku zavedou zálohový systém na PET lahve – právě proto, aby bylo možné tuto surovinu lépe znovu zpracovávat. Česká společnost LOGeco teď představila zařízení, které by si mohlo poradit i s materiály z běžného odpadu. Zbavíme se díky nové technologii odpadu, který dnes vyhazujeme na skládky?
 4. Logo epizody: Čistit, nebo nečistit? I recyklovaná voda má svoji ekologickou stopu
  Čistit, nebo nečistit? I recyklovaná voda má svoji ekologickou stopu
  11. 2. 2021
  Jak nakládat s odpadními vodami? Ani recyklovaná voda nemusí být 100% „udržitelná“. Každé čištění s sebou totiž nese dodatečné náklady a emise, vysvětluje Ondřej Beneš, obchodní ředitel pro rozvoj ve společnosti Veolia.
 5. Logo epizody: „Mozek pacienta dokážeme oblbnout.“ Ostravská firma vyvíjí virtuální rehabilitaci
  „Mozek pacienta dokážeme oblbnout.“ Ostravská firma vyvíjí virtuální rehabilitaci
  4. 2. 2021
  Posadíte se na židli, nasadíte si brýle pro virtuální realitu a začnete se procházet po louce, sbírat houby a snažíte se přitom nevyplašit jelena. I tak může vypadat rehabilitace ve virtuální realitě. Pro lidi, kteří nemůžou například po úraze chodit, je to totiž šance, jak jejich mozek obalamutit, aby znovu vysílal ty správné signály do nohou. V čem je virtuální rehabilitace lepší než ta klasická?A jaké výhody přináší tato technologie rehabilitačním centrům?

  Číst dále...