• Facebook
 • Instagram
Logo podcastu: Diverzita a inkluze s OPIM

Diverzita a inkluze s OPIM

OPIM

Co se skrývá pod diverzitou a inkluzí, a proč je důležité téma otevírat ve společnosti nebo firmě? Nejen na to, nám v českých a anglických epizodách odpovídají hosté z byznysu, neziskového sektoru a školství. What do we understand by diversity and inclusion? Why is it important to open those topics in our society and in companies? Not only those questions we ask our guests from business, NGOs or academia in our Czech and English episodes.

Apple  

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

--

Ohodnoť podcast!

Skóre se objeví až podcast ohodnotí několik uživatelů. Měj chvíli strpení

Seznam epizod

 1. Logo epizody: 08: Nguyen Manh Tung: Jsem z generace banánových dětí a stavím mosty mezi Vietnamce a Čechy
  08: Nguyen Manh Tung: Jsem z generace banánových dětí a stavím mosty mezi Vietnamce a Čechy
  1. 3. 2022

  Tung o sobě říká, že je banánové dítě. Narodil se těsně před sametovou revolucí vietnamským rodičům v Krnově. Měl nelehký start, dětství strávil na tržnici a kvůli rodinné situaci musel opustit školu a pracovat. Nejdříve prodával noviny, ale svou dřinou, podnikavostí je právě tam, kde je. Je vzorem pro mladé lidi, a to nejen z vietnamské komunity. Dnes podniká a propojuje českou a vietnamskou

 2. Logo epizody: Ep 07: Drahomíra Mandíková - how the brewery industry benefits from more diversity and women, and how sustainability is the key driver for not only Asahi group
  Ep 07: Drahomíra Mandíková - how the brewery industry benefits from more diversity and women, and how sustainability is the key driver for not only Asahi group
  20. 10. 2021

  Empathy, encouragement and finding your purpose are not phrases but everyday personal and professional values of Drahomira who is a leader in the breweries having a significant impact on the EU level. How does she think of sustainability and social responsibility and what actions is she taking on the European level? This podcast is about mentoring, support, kindness, and also toughness to make a

 3. Logo epizody: 06: Scott Marlowe: what are the key areas in D&I to focus on in Česká spořitelna and what is so specific about the company culture?
  06: Scott Marlowe: what are the key areas in D&I to focus on in Česká spořitelna and what is so specific about the company culture?
  30. 6. 2021

  Our guest Scott discloses the uneasy and sometimes bumpy road to inclusion in a predominantly Czech company culture Česká spořitelna , which has some 70% of women employees with under 20% female representation in senior management positions. What has the company buckled down to?

 4. Logo epizody: 05 Eng: Sandra Lacinova: also academic sector should care about inclusion and equal opportunities for students.
  05 Eng: Sandra Lacinova: also academic sector should care about inclusion and equal opportunities for students.
  24. 5. 2021

  Sandra is a bursar of SKODA Auto University enforcing inclusion through different programs. How this topic relates to her personally? She talks about her role as a woman, mother of three and high goals whilst being on a top managerial position.

 5. Logo epizody: 05: Sandra Lacinová: i akademická půda by se měla starat o to být inkluzivní a dát příležitost různorodým studentům.
  05: Sandra Lacinová: i akademická půda by se měla starat o to být inkluzivní a dát příležitost různorodým studentům.
  24. 5. 2021

  Sandra Lacinová je kvestorkou ŠKODA Auto Vysoká škola, kde se zasazuje o práci s diverzitou. Jak je toto téma propleteno s ní osobně, o roli ženy a trojnásobné mámy na vysoké manažerské pozici a cílů, které si dává.