• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Do slov

Bára Votavová & Ondřej Lipár
Tohle je Do slov. Čteme knihy, bavíme se o tom, jak jsou napsané, hledáme souvislosti a nekončíme jen u příběhu a prvních dojmů. Do slov připravují Bára Votavová a Ondřej Lipár. Najdete nás na Instagramu jako @xvxbbxvx a @lipar.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

--

Ohodnoť podcast!

Skóre se objeví až podcast ohodnotí několik uživatelů. Měj chvíli strpení

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Bernardine Evaristo: Dívka, žena, jiné
  Bernardine Evaristo: Dívka, žena, jiné
  28. 2. 2021
  Výborný román oceněný Bookerovou cenou, argument v zájmu intersekcionálního feminismu, sonda do života dvanácti žen a drobný formální experiment. Poslechněte si, kdo je Bernardine Evaristo, jak se autorce povedlo vtáhnout nás do tolika různých osudů, proč je symptomatické, že jsme se o ní dozvěděli až díky ocenění nebo jak to bude s tím Bookerem a bílými hetero muži.
 2. Logo epizody: Ursula K. Le Guin: Gwilanina harfa a jiné povídky
  Ursula K. Le Guin: Gwilanina harfa a jiné povídky
  21. 1. 2021
  Nakladatelství Gnóm! vydává pozoruhodná díla žánrové, podivné a imaginativní literatury, eseje Ursuly K. Le Guin rezonují i tři roky po jejím odchodu a nedávno se v češtině, právě díky Gnóm!u, objevil sborník jejích povídek. Nemohli jsme ho nechat bez povšimnutí. Přestože pánové Hokr či Tesař a mnozí jiní a jiné by se nejspíš u našeho pokusu popsat žánry jako sci-fi či fantasy buď potrhali smíchy,nebo rozčílili, rozhodli jsme se pobavit o tom, čím nám UKLG učarovala a proč se chystáme číst další její knihy a vy byste měli taky. Řeč je nejen o Gwilanině harfě, ale také o Levé ruce temnoty a esejích, které vyšly pod názvem Proč číst fantasy..., dále o pohádkách, genderu, imaginaci a zvířátkách.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: Michal Ajvaz: Druhé město
  Michal Ajvaz: Druhé město
  2. 12. 2020
  Řekli jsme si, že se nebudeme řídit jen literárními cenami, takže jakmile dostal Michal Ajvaz Státní cenu za literaturu... Ale vážně, Druhé město je kniha, která se báječně hodí do zasněžené Prahy (to je zbožné přání) a na dlouhé večery, kdy máte čas se ponořit do textu. Místy je té bezbřehé fantazie snad až příliš, ale vzhledem k realitě v té skutečné Praze - a nejen v ní - to vlastně potěší.Poslechněte si o losech na Karlově mostě, bakelitových psech a létání na rejnocích.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: Andrés Barba: Město světla
  Andrés Barba: Město světla
  15. 10. 2020
  Taky se bojíte dětí? V češtině vyšla první z mnoha knih, které už stihl napsat uznávaný španělský autor Andrés Barba, jeho nejnovější román Město světla. Vypráví o neuchopitelném dětství, o městě na pokraji džungle, o strachu, o neidentifikovatelné hranici mezi vrozeným a naučeným. A my vyprávíme o tom všem, vysvětlujeme, čím nám dílo i autor učarovali, řeč zavádíme i na české knihy o dětství,na Josepha Conrada nebo Malého prince.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: Jiří Kratochvil: Liška v dámu
  Jiří Kratochvil: Liška v dámu
  4. 10. 2020
  S podzimem se vracíme k epizodám zaměřeným převážně na jeden titul. Liška v dámu Jiřího Kratochvila získala cenu Magnesia Litera 2019 za prózu a my jsme se rozhodli vám ji přiblížit přesto a proto, že nás autor, o kterém se říká, že letošní cenu dostal tak trochu za zásluhy, doposud míjel. Mluvíme taky o cestování na losech, paranoidních paralelách se současností, objektifikaci žen i lišek,o dalších nominacích a o Literách obecně. Po poslechu zkontrolujte, jestli vám někde neraší zrzavá srst.

  Číst dále...