• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Dva kverulanti

Dva kverulanti
Ostrý podcast o české i zahraniční hudební scéně. Komentujeme novinky a do hloubky rozebíráme vše kolem hudby. Jak to chodí v klubech a na festivalech, jaké zajímavé kapely jste minuli a co si myslíme o... No, vlastně o všem. Pusť to!
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

87 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: #65 Grindcorová olympiáda a videa, co už jsme viděli
  #65 Grindcorová olympiáda a videa, co už jsme viděli
  11. 4. 2021
  Olaf a Ziky v dalším vyjarňeném díle podcastu Dva kverulanti probírají desky, které teprve budou. Tomáš Klus připravuje politickou desku, kde na textech spolupracoval novinář Kmenta. V Koreji začíná vlna metalu z dob největší slávy Cradle of Filth a to nás těší. Perturbator přestává být disko pro metalisty a nebude comebacková deska Garbage moc... ehm garbage. Reflektujeme taky ceny o nejhezčí vinyly.Naopak pochválíme nový kanál Historie popu, protože to o popu zatím moc není. Výjimečně nabízíme i módní okénko a doporučení dražby, kde můžete sledovat náš souboj o kazetu Gattaca. Po tradiční rubrice o našich oblíbených KGLW už se věnujeme hlavně videu. Ať jde o spojení Bruno Ferrari a Necrocock nebo úžasné Red Fang. Nadšení jsme i z Jesus Christ Superstar, kde se zjevil Alice Cooper nebo výlet Acid Row do doby, kdy se ještě něco mohlo. Stream k Mezinárodnímu dni Romů nás bavil hodně a to včetně nehudebního obsahu. Další živá videa nabízí Lambda nebo Billy Strings. Věděli jste, že ještě existují Cheap Trick? A jak zní v roce 2021? Novinka od Kadavar je sázkou na jistotu, ale našli jsme na ní i překvapení. Nakonec Olaf doporučí nové Godspeedy a my zveme na další díl, který věnujeme novinkám v českém punku. Je Ziky rasista? Jaká si kupujeme trička a nášivky? Které festivaly nebudou? Proč Brutal stále oficiálně nic neukončil? A jaké budou disciplíny Grindcorové olympiády? Pusť to!

  Číst dále...

 2. Logo epizody: #64 Rozjímání o jaru a Velikonocích v hudbě
  #64 Rozjímání o jaru a Velikonocích v hudbě
  28. 3. 2021
  Točíme stále. I při stěhování. Jako vždy upozorníme na blížící se release i klipy. Opustila nás Hana Hegerová, takže na tuto výjimečnou osobnost vzpomeneme i doporučíme speciál Českého rozhlasu. Kromě toho se objevil i hodně zajímavý rozhovor s Frantou Štormem, který si rozhodně dejte taky. V již ustálené rubrice o streamech recenzujeme již proběhlé streamy a zveme na zajímavý projekt Ledoborci kultury.Desek se moc neurodilo, takže vytahujeme alba že začátku roku. Vymakaný živák i hodně přímočará studiovka. V menším tématu si uděláme rozcestník po jarní a velikonoční hudbě. Od klasiky a avantgardy k muzikálu. Tipy na české skladby, které jsou o jaru a každá se mu věnuje z jiného pohledu. Nezapomeneme na Bacha? Jsou jaro jen rozkvetlé louky? S jakou kapelou má Olaf zkušebnu? A co jsou Pašíkové hry? Pusť to!

  Číst dále...

 3. Logo epizody: #63 Rok prázdných klubů a dobročinné sbírky
  #63 Rok prázdných klubů a dobročinné sbírky
  14. 3. 2021
  Zábavně naučný pořad Dva kverulanti je opět tady s příjemným povídáním o novinkách na hudební scéně. Ziky hned v úvodu doporučuje soundtrack k téhle pandemické době a potom se hned pouštíme do našich nově vytvořených rubrik. Dobročinných sbírek je mnoho a nejvíce se bavíme samozřejmě o Nergalovi z Behemoth, jehož soud stále běží. Smutné okénku několika úmrtí jsme nevydrželi s úplně vážnou tváří.Vzpomínáme s úsměvem jako vždy. Snad ještě smutnější je výročí omezení kultury, které (věřte nebo ne) trvá už rok. Jsme smutní a naštvaní a věštíme budoucnost. Olaf se hudebním cenám věnovat nechtěl, ale jako každý rok se do toho trochu pustíme. Věrní posluchači nejspíš tuší, kterým směrem se tahle debata bude ubírat. Doporučíme další rozhovor na rádiu Wave, dobročinnou kompilaci a jeden fakt povedený český videoklip. Již klasicky jsme se podívali na nějaké streamy a na jeden jsme se nepodívali. V recenzích alb okomentujeme desky od bubblegum popu po post rock a na závěr si dáme desku Bibione, na kterou jsme se oba těšili. Tak jak se jim to povedlo? Je důležitější se něco dozvědět nebo se pobavit? Co je to Jazzevec? Koho sledovat na Instagramu? Pusť to!

  Číst dále...

 4. Logo epizody: #62 Orlíci, Votvíráky, naděje scény a další únorové novinky
  #62 Orlíci, Votvíráky, naděje scény a další únorové novinky
  28. 2. 2021
  Olaf se Zikym přichází s nabitým dílem plným novinek a bizarních příběhů ze světa, kde hráblo už úplně všem. Jako úplnou novinku přinášíme rozdělení do rubrik. Komentujeme zjevení kapely Orlík na Spotify a bavíme se o možnosti, že by se tam mohly objevit i devadesátkové kapely, které bychom si pustili rádi. Návratům dinosaurů se nevěnujeme jen v recenzích v druhé půlce dílu, ale taky v novinkách.Podíváme se na 2. československý beatový festival a máme z toho velkou radost. Mluvíme samozřejmě i o tom, že na fotbal se může a na kulturu ne a nenabízíme žádné skutečné řešení. V druhé rubrice "Z tisku a jiných médií" přináší Ziky krátké prolistování novou Telepatií. Okomentujeme i výběr 50 nadějí od časopisu Headliner a i když začneme příkře, tak najdeme styčné body. Olaf doporučuje několik klipů a společně se klasicky podíváme i na streamy. Většina se opět povedla, ale někde chválit nebudeme. Po zásadní rubrice jejíž název a zaměření se dozvíte až při poslechu (napište do komentářů, zda jste to čekali) si dáváme ještě teaser na knížní speciál, který prostě bude! Vyjmenovávat tu hromadu alb, kterým jsme se podívali na zoubek asi nemá smysl, ale od blues se dostaneme i k metalu a noise punku. Na závěr ještě připomeneme dražbu na klub 007 a prozradíme pro jaký klub se podobná akce ještě chystá. Samozřejmě toho řekneme ještě mnohem víc. Kdo z Kverulantů vezme mámu na Votvírák? Jaký je nejlepší loutkový muzikál? Co si koupíme v Bandcamp Friday? Který zine je nejtučnější? Co jsme viděli jako první vlivňáci v České republice? Pusť to!

  Číst dále...

 5. Logo epizody: #61 Gabča Trněná o fyzioterapii hudebníků
  #61 Gabča Trněná o fyzioterapii hudebníků
  14. 2. 2021
  Olaf se Zikym se rozhodli, že nebudou tolik mluvit a proto si pozvali hostku. Gabriela Trněná je fyzioterapeutka, která se kromě sportovců věnuje i muzikantům. Nejdříve se dozvíme, co je Česká společnost pro hudební fyziologii a medicínu hudebníků. Co toto společenství aktuálně dělá a jaké jsou výhledy do budoucna? Ptáme se na nejrizikovější nástroje, čímž nahráváme na Gabčinu diplomovou práci,kde i toto zkoumala. Dále se posuneme k řešení již počínajících problémů a tedy k našemu neoblíbenému sportu. Kompenzační cvičení, vhodné sporty a dojde i na ten nejnáročnější koníček. Když se člověk divně kroutí u piana, tak dojde i k deformacím. Povíme si, jestli to má dopad i na zvuk a kdy je vhodné začít se rovnat. Probrali jsme i jak moc cepovat děti, které se na nástroj teprve učí a jak se v problematice orientují učitelé v ZUŠ. Nebyli bychom to my, kdybychom se nezeptali i na související povolání. Ano dojde i na zvukaře sehnuté nad pulty. A i Gabča vám řekne, že máte nosit špunty. Jak změnit tón vašeho tinitu? Jsou na tom lépe kapely s bedňáky nebo bez nich? Jaké dopady má výpadek koncertů na fyziologii muzikantů? Jsou bubeníci muzikanti nebo sportovci? Chodí Gabča po koncertech rozdávat vizitky muzikantům? Co poslouchá za muziku? A který muzikant je největší zrůda?

  Číst dále...