94 %
Tomáš Netopil se po deseti letech v Essenu vrací do Prahy jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. "Hráč nepotřebuje vědět, že tohle je intonačně nepřesné, tohle zas nerytmické. To všechno pozná. Od dirigenta očekává jiné impulzy, třeba pravdivost," říká v podcastu Petra Viziny.
Co o nás prozradí stín, jaký otisk po sobě zanecháme na světě a co lze zachytit teplem lidského těla nebo nakreslit rtěnkou? Odpovědí představuje bilanční výstava děl Margity Titlové v pražském Domě U Kamenného zvonu.
Hostem podcastu Petra Viziny je historička Magdalena Moravová, která se v nakladatelství Argo stará o edice historických pramenů a cestopisů. "Dnes, kdy žijeme obklopeni souhlasem sociálních sítí, nás historické prameny učí pochybovat," říká.
Jako vědec, který důvtipně a s nadhledem dokáže popsat peripetie své práce, se mezi české beletristy zapsal šestapadesátiletý molekulární genetik Josef Pánek. Za novelu nazvanou Láska v době globálních klimatických změn z roku 2017 získal Magnesii Literu v prozaické kategorii. Také v novince Jsem jejich bůh, právě vydané nakladatelstvím Argo, se drží reálií, jež jsou mu blízké.
"Sám sebe považoval za emanaci všelidského ducha, který je spojen s božstvím. Proto si cenil velkých umělců nebo politických vůdců, kteří vyjadřovali ducha určité epochy. Za jednoho takového považoval i Masaryka," přibližuje osobnost chorvatského sochaře Ivana Meštroviće, který žil v letech 1883 až 1962, historik Ondřej Vojtěchovský. Společně s kurátorkami Sandrou Baborovskou a Barbarou Vujanović