• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Národní divadlo

Národní divadlo
Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

--

Ohodnoť podcast!

Skóre se objeví až podcast ohodnotí několik uživatelů. Měj chvíli strpení

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Speciál: Cesta za svobodou (běloruské dramatičky)
  Speciál: Cesta za svobodou (běloruské dramatičky)
  13. 6. 2021
  Činohra Národního divadla se rozhodla pomoct běloruským umělcům a umělkyním. Vyhlásila open call a přijala na 6-ti týdenní rezidenci dvě umělkyně a dramatičky: Alenu Ivaňušenku a Aksanu Hajko. Jaká je situace v evropské zemi, která velmi připomíná totalitu? Jak dění prožívají doma? A jaké je běloruské divadlo? Speciálem podcastu provází dramaturgyně Marta Ljubková a protože obě dramatičky hovoří rusky,překlad čtou dvě herečky Národního divadla: Alenu Ivaňušenku přemlouvá Jindřiška Dudziaková a Aksanu Hajko Alena Štréblová.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Magazín: Národ tobě v červnu 2021
  Magazín: Národ tobě v červnu 2021
  6. 6. 2021
  Průvodci Magazínem Lucie Juřičková a David Matásek nadšeně volají: „My hrajeme!“ V červnu se dveře divadla konečně otevírají! Co neminout a na co se těšit? Soubor Laterny Magiky se chystá s připravovanou inscenací Robot Radius na výstavu Expo do Dubaje! Jak probíhá spojení živého performera Radima Vizváryho a moderní technologie? Uměleckému šéfovi Baletu Filipu Barankiewiczovi byl prodloužen mandát a sám vám prozradí,co se souborem dál chystá. Z původní inscenace Dostojevského Idiota se stal divadelní film! Kdo je Kníže Myškin a proč je Nastasja Filipovna tak neodolatelná? A soubor Opery se chystá vyjet na Vltavu! Novinky ze souborů Jednou větou čte tentokrát herec Petr Vančura. Tak poslouchejte a přijďte v červnu do divadla. Těšíme se na vás!

  Číst dále...

 3. Logo epizody: K jádru věci: SPÍCÍ KRASAVICE
  K jádru věci: SPÍCÍ KRASAVICE
  30. 5. 2021
  Zakletá princezna se v den svých narozenin píchne do prstu a usne. Spolu s celým královstvím spí dlouhých sto let, než je vysvobozena polibkem z pravé lásky. Ano, Spící krasavice je balet na motivy pohádky, kterou od bratří Grimmů známe jako Šípkovou Růženku. Národní divadlo uvedlo tento výpravný balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského v choreografii věhlasné primabaleríny Márcii Haydée v české premiéře online.Před živými diváky se princezna Aurora probudí z dlouhého spánku 16. září 2021 na jevišti Státní opery - a spolu s ní snad i symbolicky živá kultura. Márcia Haydée vypráví o nesmrtelném souboji dobra a zla v každém z nás, o všudypřítomné dualitě. Kdo je zlá víla Carabosse a proč je tančena mužem? Podcastem vás provede PR Baletu Kateřina Hanáčková a prozradí vám například, kde v klasickém baletu najdete kroky inspirované objevem elektřiny. O tom, jak se pracuje s baletní legendou, vypráví dvě představitelky Aurory - první sólistka Nikola Márová a sólistka Irina Burduja. Vyprávění doprovází na klavír korepetitor Baletu a dirigent Sergej Poluektov. Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: V hlavní roli: IVA JANŽUROVÁ
  V hlavní roli: IVA JANŽUROVÁ
  23. 5. 2021
  Ivu Janžurovou můžeme bez rozpaků označit za nejznámější českou herečku. Má fanoušky mezi divadelními, filmovými i televizními diváky. Respektují ji kritici i kolegové napříč generacemi. Je slavná i svým výrokem, že slaví čtyřikrát dvacáté narozeniny, a to zrovna v těchto dnech. V souboru Národního divadla je Iva Janžurová od roku 1987, nastudovala zde přes třicet většinou hlavních nebo zcela zásadních rolí.Poprosili jsme ji, aby si do našeho podcastu zvolila čtyři role, o kterých si s námi bude povídat: a zde je její výběr. Zásadním milníkem v její kariéře byla role Winnie v Beckettových Šťastných dnech. Pokračovat budeme rolí Šošany ve hře Mikve izraelské dramatičky Hadar Galron a Raisou Gurymžskou z Ostrovského dramatu Les. Poslední bude role britské královny Alžběty v Audienci u královny od Petera Morgana, kterou můžete na jevišti Stavovského divadla stále vidět. Podcastem o věčně mladé Ivě Janžurové vás provede Taťána Medvecká, herečka Činohry Národního divadla. V podcastu V hlavní roli: IVA JANŽUROVÁ jste slyšeli ukázky z inscenací: Šťastné dny, Mikve, Les a Audience u královny. Hudba užitá v podcastu je rovněž hudbou z inscenací. U inscenace Šťastné dny hraje ukázka z opery Franze Lehára Die lustige Witwe (Veselá vdova), v podání Bojidary Kouzmanové - Vladar.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba
  Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba
  16. 5. 2021
  Třicátá léta minulého století. Svět prochází dobou převratných změn a nad Evropou se stahují mračna. V Německu se dostává k moci Hitler a s ním přichází nacistická estetika. Před Berlínskou státní operou hoří na hranici „nežádoucí“ knihy, pořádají se výstavy „Zvrhlého umění“ a „Zvrhlé hudby“. Režimem jsou perzekuováni všichni, kteří nesplňují měřítka nacistického režimu.Řada hudebních skladatelů se tak dostává do kategorie „nežádoucích“ pro svůj židovský původ. Po vydání Norimberských zákonů zbývá již jen krůček k plynovým komorám. A hudba těchto nežádoucích skladatelů? Ta měla být navždy zapomenuta. Musica non grata neboli Nežádoucí hudba je čtyřletý projekt Opery Národního divadla, který připomíná tvorbu skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem. A o tomto projektu a také o tom, co to byla „nežádoucí“ hudba, bude hovořit se svými hosty Denisa Rausch, PR Opery Národního divadla. Projekt Musica non grata vzniká za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Ve Speciálu podcastu jste slyšeli tyto hudební ukázky: Část závěrečného sboru z Wagnerovy opery Mistři pěvci norimberští v podání Saského státního orchestru Drážďany, Sboru Státní opery v Drážďanech a Sboru lipského rozhlasu s dirigentem Herbertem von Karajanem na nahrávce vydavatelství EMI Classics. Části ze Stravinského Svěcení jara v podání Londýnského filharmonického orchestru s dirigentem Leonardem Bernsteinem na nahrávce vydavatelství Sony Classical. Části z Mahlerovy Symfonie č. 1 v podání České filharmonie s dirigentem Václavem Neumannem na nahrávce vydavatelství Supraphon. Část ze suity Krásovy opery Brundibár v podání Orchestru Státní opery s dirigentkou Janou Cecilií Mimrovou. Část Krásovy Symfonie pro malý orchestr a alt v podání Orchestru Státní opery s dirigentem Karlem-Heinzem Steffensem. Část Haasovy Předehry pro rozhlas, op. 11, pro malý orchestr, mužský kvartet a recitaci v podání sólisty Jiřího Hájka a Orchestru Státní opery s dirigentem Karlem-Heinzem Steffensem. Část hudebního čísla „Leb wohl, mein Schatz“ z Křenkovy opery Jonny vyhrává v podání sólistů Vandy Šípové a Jiřího Rajniše, Orchestru Státní opery s dirigentem Stefanem Lano na live nahrávkách režisérky Blaženy Hončarivové. Část závěrečného sboru z Křenkovy opery Jonny vyhrává v podání Sboru a Orchestru Státní opery s dirigentem Stefanem Lano na live nahrávkách režisérky Blaženy Hončarivové. Část hudební ukázky z filmu The Jazz Singer.

  Číst dále...