• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Přepište dějiny

Martin Groman a Michal Stehlík
Martin Groman a Michal Stehlík. O dějinách, veřejném prostoru, médiích a mnohém dalším.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

89 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Hej, panslované
  Hej, panslované
  12. 5. 2021
  Vrbětická kauza a následné vypovězení ruských diplomatů rozvášnily panslovanské běsi. Zase prý máme držet při sobě. Kdo to ale volá a v čích službách? A nebylo to všeslovanství už dávno jen prostředkem, jak rozklížit Evropu?
 2. Logo epizody: Hodinky a šeříky
  Hodinky a šeříky
  5. 5. 2021
  Jak přijde květen, hned je tu debata jestli osvobození Rudou armádou bylo osvobození nebo další okupace. Jestli se spíš kradly hodinky nebo se mávalo šeříky. A do toho vlasovci, Řeporyje, Koněv, komunisté, populisté… a nakonec strašení další válkou. Připomínáme si konec války realisticky nebo jsme v tom zase jen v zajetí aktuální politiky?
 3. Logo epizody: Hurá, pochodují hurávlastenci
  Hurá, pochodují hurávlastenci
  28. 4. 2021
  Vlastenectví je ušlechtilý cit, když se z něj ale stane politický kalkul, mění se v hurávlastenectví a to má k ušlechtilosti daleko. Už v 19. století se přitom za vlastenectví schovávalo leccos od nacionalismu přes antisemitismus. Stačí nám k vlastenectví jen opakovat slova národ a národní? A není to málo?
 4. Logo epizody: O nás vždycky bez nás?
  O nás vždycky bez nás?
  21. 4. 2021
  Vždycky za to někdo může - zlá macecha Vídeň, Paříž, Berlín, Moskva, Wall Street, Vatikán a dneska Brusel. Akorát, že dnes jsme součástí „Bruselu“, takže říkat, že tam někdo něco kuje o nás bez nás, je dost vedle. A nebylo to vedle od počátku? A kde to začalo?
 5. Logo epizody: Co čtete, chlapi?
  Co čtete, chlapi?
  14. 4. 2021
  Tentokrát "nad dopisy posluchačů". A protože se často ptáte po nějaké literatuře, tak pár našich tipů - co číst, co asi spíš nečíst, a co možná číst, ale opatrně. Tigrid, Peroutka, Kovtun, Pithart, Kvaček, Suk ale taky Mlynář, Snyder, Heimannová i Šafr ve volném výběru z naší knihovny.