• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Redneck

Redneck
Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

100 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Redneck #50: Republikán versus demokratka. Který senátor napsal lepší knihu o monopolech?
  Redneck #50: Republikán versus demokratka. Který senátor napsal lepší knihu o monopolech?
  15. 6. 2021
  Dva američtí senátoři – republikán Josh Hawley a demokratka Amy Klobuchar – vydali letos na jaře každý svou knihu o problému monopolů ve Spojených státech. Knihy jsou značně rozdílné, ale obě svou troškou přispívají k jakési antimonopolní renesanci, kterou USA aktuálně zažívají. Je možné, že najdou znesvářené strany ve věci monopolů společnou řeč? V čem jsou obě knihy dobré a kde jsou naopak jejich slabiny?O tom všem je aktuální Redneck.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Redneck #49: Joe Biden je stále trochu „Schrödingerův“ prezident
  Redneck #49: Joe Biden je stále trochu „Schrödingerův“ prezident
  20. 5. 2021
  Běžně se nejzásadnější kroky nového amerického prezidenta začínají hodnotit v okamžiku, kdy má za sebou sto dní v úřadu. Tato lhůta už uplynula, Washington ale jako by uvízl v bezčasí. Je to způsobeno specifickou situací v Kongresu. Jaký bude Biden prezident, to se dozvíme až v následujících měsících. Podaří se mu rozplést legislativní past? A co Spojené státy čeká,pokud to dokáže? Odpověď najdete v dnešním dílu Rednecku.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: Redneck #48: Kdo je obří populista z Pensylvánie John Fetterman?
  Redneck #48: Kdo je obří populista z Pensylvánie John Fetterman?
  30. 4. 2021
  Spoustu pozornosti si v průběhu posledních několika let vysloužila takzvaná The Squad – skupina zastupitelek (a od loňských voleb i zastupitelů) v dolní komoře amerického Kongresu, které jsou o poznání levicovější než většina demokratů v posledních několika dekádách. Jen těžko byste hledali někoho, kdo by to této skupiny zapadal (alespoň vizuálně) lépe než dvoumetrový, holohlavý a potetovaný John Fetterman.Jak se stalo, že je tento bývalý starosta dvoutisícového městečka v současnosti nejviditelnějším kandidátem do senátu za Pensylvánii? A proč má Fetterman na rukou vytetovaných deset různých dat? O tom všem je dnešní Redneck.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: Redneck #47: Jak se v USA (ne)chodí k volbám?
  Redneck #47: Jak se v USA (ne)chodí k volbám?
  14. 4. 2021
  Volební právo ve Spojených státech má dlouho, komplikovanou a vcelku krvavou historii. Právě do ní se pouští aktuální díl podcastu Redneck. Dozvíte se v něm nejenom, jak vlastně probíhá proces volby ve Spojených státech, jak se volební právo jedni snažili a snaží omezovat a druzí zase garantovat, ale za asistence speciálního hosta, amerikanisty Jana Beneše, také spoustu o základním historickém vývoji volebních práv.V neposlední řadě se také dozvíte, jak je to s aktuálními kauzou ohledně omezování přístupu k volbám v Georgii, nebo chystanou legislativou ve federálním Kongresu, která by měla naopak volební práva pevnější zajistit.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: Redneck #46: Co je filibuster a zruší ho američtí demokraté?
  Redneck #46: Co je filibuster a zruší ho američtí demokraté?
  31. 3. 2021
  Demokraté od ledna drží Bílý dům i většinu v obou komorách Kongresu. Republikáni ale můžou většinu jejich agendy stejně blokovat pomocí senátního nástroje s názvem filibuster. Co to vůbec je, jakou má historii a může se demokratům podařit ho zrušit? Šéf senátních republikánů Mitch McConnell vyhrožuje, že pokud to demokraté udělají, rozpoutá jeho strana peklo.Co se dá dále čekat vám vysvětli aktuální díl podcastu Redneck.

  Číst dále...