73 %
Nejoblíbenější den týdne – totiž pondělí – je zase tady! Dnes rozebereme novinky ve vědě od kosmu po cigára v sestavě JaRon a Tonda Šlajch, který nejen hostuje, ale počátkem dneška se rovnou stává naší novou Iluminovanou podjednotkou.
Úplná bouře objevů se na nás přiřítila v novém týdnu ve vědě. Tak do ní zašťourají svými robotickými prstíčky JaRon a Ladislav.
Všechny materiály i objekty světa mají jednu důležitou část a tou je povrch. Skrze povrch s okolím interaguje kladivo, talíř, silnice i komora nukleárního reaktoru. Jak se povrchy testují a upravují tenkými vrstvami, abychom vytvořili třeba nezničitelný motor, nejodraznější zrcadlo či zcela nepromokavou bundu vám poví fyzik a popularizátor Jan „Vědátor“ Tomáštík. Přihodí i pár zajímavostí z
Venku skrápí planetu kapalné H2O, tak si nalijte jeho dopované varianty o různé formě vnitřní energie...a zaposlouchejte se do tónů pravidelného TÝDNE VE VĚDĚ. Dnes ve spojení dvou fyzikoastro bláznů, JaRona a Jirky Dobrého z kanálu @Dobré Vědět.
Zrakové klamy představují nesouhlas mezi zrakovým vjemem a skutečností. Příčinou těchto jevů mohou být fyziologické procesy a jevy, ale také například špatné vyhodnocení vnímané scény. Posluchači se tedy nejprve krátce seznámí s problematikou vzniku zrakového vjemu a organizací zrakového vnímání. Následně budou prezentovány jednotlivé typy zrakových klamů v rozdělení na fyziologické, geometrické,