• Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Vlevo dole

Seznam Zprávy
Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.
Web 

Hodnocení

Moje hodnocení:

Skóre podcastu:

77 %

Seznam epizod

 1. Logo epizody: Pětiprocentní Přísaha. Za co vás Šlachta zavře a kdo to platí?
  Pětiprocentní Přísaha. Za co vás Šlachta zavře a kdo to platí?
  9. 6. 2021
  Dosavadní spojenci Andreje Babiše rychle uvadají, a tak se šéf ANO musí rozhlížet po nových. A dva populisté před říjnovými volbami nabírají na síle: hnutí SPD Tomia Okamury a překvapivý nováček - Přísaha Roberta Šlachty. Jak mohla Šlachtova policejní formace dosáhnout v průzkumech na pět procent preferencí, co motivuje někdejšího traktoristu a šéfa protimafiánského útvaru ke vstupu do politiky,kde bere voliče a kdo za ním stojí? To jsou témata politické talkshow Vlevo dole. „Část lidí zřejmě Šlachtu vidí jako spasitele, spravedlivého a nekompromisního lovce gaunerů, jemuž bylo ublíženo, když od policie odešel. A není to nic nového, vzpomeňme si na vězeňský autobus Pirátů s heslem Pusťte nás na ně v posledních volbách. Veřejnost ráda slyší na to, že nutné všechny pozavírat,“ říká politický reportér Václav Dolejší. Šlachtův marketing nápadně připomíná úspěšnou kampaň Andreje Babiše z roku 2013, kdy byznysmen jako raketa vlétl do politiky. Má podobné billboardy, také aktivně brázdí republiku s mítinky, fotí se s důchodkyněmi a pravidelně jednou týdně má videokázání pro své fanoušky na internetu. „Kdyby se spojil s ANO a SPD, vznikne vláda populistických snů: Babiš chce vyhnat cizáky, Okamura slibuje levnější potraviny a Šlachta hodlá všechny pozavírat,“ poznamenává Lucie Stuchlíková. Dostane se Robert Šlachta a jeho policejní komando skutečně do Poslanecké sněmovny? Nebo skončí Přísaha těsně pod pěti procenty hlasů jako Důchodci za životní jistoty v roce 1998 či Zemanovci v roce 2010? Poslechněte si aktuální epizodu politického podcastu Vlevo dole! --------------- Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), repotéři Seznam Zpráv. Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

  Číst dále...

 2. Logo epizody: Feri? Kdo je to Feri? Koalice Spolu neví, jak zachránit kampaň
  Feri? Kdo je to Feri? Koalice Spolu neví, jak zachránit kampaň
  2. 6. 2021
  Dominik Feri měl být hitem pro mladé voliče, tahákem pro letošní volby. Jenže obvinění ze sexuálního obtěžování všechno změnila - kampaň Mám hlas s Feriho tváří je v troskách a zástupci koalice Spolu neví, jak s ní dál. Kauza tak koaličním marketérům dělá značné vrásky. Jisté je jen jedno, Feri musí zmizet. Nejdřív se ztratily jeho fotografie, pak celý web. „Pro předvolební kampaň je to velká rána.Koalici měli reprezentovat čtyři lidé - tři předsedové stran a právě Dominik Feri. Podobnou hvězdu už koalice rozhodně nesežene,“ říká Lucie Stuchlíková v novém dílu politického podcastu Seznam Zpráv Vlevo dole. „Tahle zklamání nejvíc bolí. Pro konzervativní voliče bylo v roce 2013 ranou, když se dozvěděli, co Petr Nečas - pan Slušný, pan Čistý - dělal se svou tajemnicí v premiérské pracovně. Totéž je dnes pro liberální voliče kauza Dominika Feriho, který pro ně byl symbolem rovných šancí a toho, že i mladý člověk, navíc tmavé pleti, může v české společnosti uspět, dokonce se prosadit v politice a stát se hlasem mladé generace,“ komentuje Václav Dolejší. Zhroucení části kampaně navíc přichází v situaci, kdy koalice Spolu zaostává v přízni u mladých za druhou opoziční koalicí Pirátů a Starostů. Ta naopak sbírá mladé voliče ve velkém. Feri už jednou TOP 09 výrazně pomohl - v posledních volbách i jeho preferenční hlasy pomohly dostat stranu přes pětiprocentní hranici do Sněmovny. „Je otázka, do jaké míry to koalici Spolu poškodí, ve výsledku to ale mohou být ta 3, 4 procenta, která budou chybět,“ dodává Dolejší.„Samozřejmě někteří mladí voliči budou zklamaní, to zcela chápu. Ale nejsme stranou jednoho muže nebo ženy,“ myslí si šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nedomnívá se, že celá věc poškodí vzájemné vztahy v koalici - strana podle ní věc adekvátně vyřešila. Feri skončil jako poslanec, odešel z kandidátky i z TOP 09. **Přinese kauza Feri do Česka pořádné #metoo? Dožije se vláda Andreje Babiše konce týdne? A neměli by se komunisté přejmenovat na kapitalisté? To se (možná) dozvíte v aktuální epizodě politické talkshow Vlevo dole. ** --------------- Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), repotéři Seznam Zpráv. Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

  Číst dále...

 3. Logo epizody: Staronový ministr ukazuje, že ANO má před volbami nouzi o osobnosti
  Staronový ministr ukazuje, že ANO má před volbami nouzi o osobnosti
  26. 5. 2021
  „Přesněji řečeno - došli lidé, kteří by byli ochotni nechat na sebe řvát. Andrej Babiš už jim za to oplátkou nemůže nabídnout to, co doposud - jistotu, že stačí jen nastoupit na palubu vítězného hnutí ANO, o nic se nestarat, protože volby automaticky vyhrají, a za odměnu pak získají nějaké ty funkce,“ míní Václav Dolejší. ANO se opravdu personálně hroutí, už není kde brát.Nejprve v první vlně odešli „kluci z plakátů“ (Martin Stropnický, Jiří Zlatuška či Pavel Telička) a teď za Babišovo hnutí už nechtějí ve volbách kandidovat ani podnikatelé (Jiří Bláha nebo Pavel Juříček). Proto premiér a šéf hnutí musí zpátky do boje povolat ty, kterých se ještě před pár měsíci nemilosrdně zbavoval, třeba právě Adama Vojtěcha. „Adam Vojtěch se při minulém působení nechával veřejně ponižovat, takže nevím, zda náhodou netrpí stockholmským, či spíše helsinským syndromem. Dokonce si myslím, že to teď dostal befelem, jít dělat ministra aspoň do voleb, protože jinak by na přislíbený post velvyslance ve Finsku mohl zapomenout,“ komentuje Lucie Stuchlíková. Dvojice politických reportérů Seznam zpráv se ve svém podcastu neshodla v hodnocení Adama Vojtěcha. Podle Lucie image slušňáka neodpovídá jeho předchozímu působení na ministerstvu zdravotnictví hlavně kvůli neprůhledným a předraženým nákupům ochranných pomůcek ze začátku pandemie. „Já si ale myslím, že směrem k cílovce hnutí ANO - důchodkyním - je Vojtěch ideální volbou. Každá by chtěla takového šikovného vnuka: chytrý, slušný, dobře vypadá, pěkně mluví, dokonce i krásně zpívá, daleko to dotáhnul… Kdysi přesně takhle fungoval v ODS Jiří Pospíšil,“ připomíná Dolejší. **Jaké otázky by měl obsahovat bezpečnostní dotazník pro každého nového člena vlády, aby nemusel po pár týdnech rezignovat? A proč se ministři zdravotnictví střídají přesně podle ročních období? To se (možná) dozvíte v aktuální epizodě politické talkshow Vlevo dole. ** --------------- Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), repotéři Seznam Zpráv. Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

  Číst dále...

 4. Logo epizody: Zpátky do budoucnosti s Piráty a STAN. Kde na to vzít a nečarovat?
  Zpátky do budoucnosti s Piráty a STAN. Kde na to vzít a nečarovat?
  19. 5. 2021
  První odstavce plánů koalice Pirátů se Starosty jsou chytlavé: transformace země založené na levné práci v moderní stát plný hi-tech, robotů, digitalizace, přípojek pro elektromobily na každém kroku nebo masivních investic do kvalitnějšího školství. Do ekonomiky chtějí napumpovat bilion korun. Až na straně 310 jejich programu ale najdeme nenápadnou a všeříkající větu,že „žádný člen vlády není Harry Potter a nemá k ruce ministerstvo kouzel, aby vyrobil něco z ničeho“. „To mi připomnělo premiéra Andreje Babiše, když v novoročním projevu mluvil o investičních snech své vlády a o tom, že kdyby všechny ty plánované projekty proměnil mávnutím kouzelné hůlky ve skutečnost, stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem,“ glosuje Václav Dolejší v podcastu Vlevo dole. S Lucií Stuchlíkovou tentokrát vyrazili ze studia natáčet podcast přímo do terénu - na Alšovo nábřeží v centru Prahy, kde koalice Pirátů se Starosty v úterý představila svůj volební program. Jeho úplná verze, která má 350 stránek, připomíná diplomovou práci studentského premianta: každá oblast je detailně popsaná a obsahuje anotaci, problém, kontext problému, navrhovaná opatření, co už bylo uděláno, související body nebo třeba zdroje. „Oba opoziční bloky slibují, že dají do pořádku rozvrácené veřejné finance. Zatímco koalice Spolu mluví jen o šetření na provozu státu, Piráti se Starosty alespoň otevřeně přiznávají, že bez zvýšení a zavedení nových daní to nepůjde,“ míní Lucie Stuchlíková. **Píšou delší diplomky Piráti, nebo Starostové? Kolik lidí by muselo začít kouřit marihuanu, aby nová daň z její legalizace pokryla důchody? A kam se v koalici ztratily ženy? To se dozvíte v mimořádné „terénní“ epizodě podcastu Vlevo dole. ** --------------- Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), repotéři Seznam Zpráv. Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

  Číst dále...

 5. Logo epizody: Sešup Sjezdaře Hamáčka. Od naděje strany ke špionážním hrám
  Sešup Sjezdaře Hamáčka. Od naděje strany ke špionážním hrám
  12. 5. 2021
  Političtí reportéři Seznam zpráv Václav Dolejší s Lucií Stuchlíkovou se v podcastu Vlevo dole soustředí na jediný aspekt celé kauzy: Co se stalo s dvaačtyřicetiletým politikem, který se svými zahraničními zkušenostmi a jazykovými dovednostmi kdysi platil za velkou naději sociálních demokratů? „Já za tím cítím prezidenta Zemana, který tlačí šéfa ČSSD do ruského dobrodružství. Hamáček na tohle spojenectví vsadil,vždyť mu už jednou přineslo úspěch, když s Hradem a Jaroslavem Tvrdíkem loni na jaře jako spasitel v červené mikině přivezl roušky a respirátory z Číny, když jich byl nedostatek. Asi si teď řekli - proč to teď nezopakovat s ruským Sputnikem?“ míní Václav Dolejší. Jan Hamáček posiluje pouto s prezidentem Zemanem už delší dobu a zrovna v době, kdy jím vedená ČSSD oslabuje a hrozí jí, že v říjnových volbách zmizí z Poslanecké sněmovny. Proto Hamáček otočil kormidlem prudce doleva a oponentů, kteří mají jiný názor a dovolují si šéfa strany veřejně kritizovat, se nemilosrdně zbavuje - odvolal Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí nebo hejtmana Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. „Tyhle vnitrostranické čistky jsou hodně překvapivým chováním, protože k Janu Hamáčkovi vždy spíše patřil oportunismus. On se dokázal domluvit s každým, ve straně vycházel s Paroubkem, Rathem i Sobotkou. A doutnající konflikty se vždy snažil spíše utlumit než eskalovat,“ míní Lucie Stuchlíková. Někteří poslanci ČSSD kriticky vyprávějí o svém šéfovi, že ho politika přestala bavit, že vyhořel, zpohodlněl a ztratil disciplínu. Což po roce v čele Bezpečnostní rady státu a každodenním stresu v boji s epidemií může být pochopitelné, méně pochopitelné už je, že nechce opustit své předsednické křeslo. **Kde narazil Jan Hamáček na svoje limity? A musí vám to jít na lyžích, abyste získali přezdívku Sjezdař? To všechno se dozvíte v aktuální epizodě politické talkshow Vlevo dole. ** --------------- Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), repotéři Seznam Zpráv. Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

  Číst dále...