
Screening plic zprvu osloví jen ty nejodvážnější kuřáky
Screening plic zprvu osloví jen ty nejodvážnější kuřáky
před 4 lety
13 min
„Zpočátku přijdou jen ti nejodvážnější nebo ti, co mají strach z onemocnění,“ říká pro ZdraveZpravy.cz k screeningu karcinomu plic přednosta Plicní kliniky LF UK a FN v Hradci Králové Vladimír Koblížek.
„Pokud to bude fungovat tak, jak si představujeme, může screening karcinomu plic zachraňovat životy, protože pacient najde pomoc včas, kdy se dá onemocnění ještě operačně léčit,“ dodává podcastu ZdraveZpravy.cz.
O zavedení screeningu karcinomu plic, který v Česku odstartuje v lednu 2022, u nás lékaři podle Koblížka jednali několik let. Inspiraci přitom sbírali především v zemích, jako jsou Spojené státy, Japonsko, Belgie, Holandsko nebo Izrael.
„Museli jsme získat podporu státu,“ říká s tím, že právě při diskuzích se zástupci státu a zdravotních pojišťoven jim pomohla data ze zmiňovaných zemí, kde již screening pro vybrané skupiny obyvatel v praxi funguje a osvědčil se.
Podle něj i jeho kolegů je jasné, že i z hlediska nákladovosti je výhodnější léčit pacienta s časnou formou karcinomu plic, než pacienty v jeho třetím či čtvrtém stadiu, kdy už je léčba nejenom dražší, ale šance na úzdravou jsou minimální.
„A i z humánního hlediska je to samozřejmě správně,“ dodává.
Na 80 procent nádorů plic se přijde v pozdním stadiu
Nově zaváděný screening plic by podle něj mohl konečně zvrátit trend, kdy u nás lékaři nádory na plicích v 80 procentech případů diagnostikují pozdě. Tedy ve III. nebo IV. stadiu. V době vrcholu pandemie covidu-19 se u nás dle jeho slov situace u tohoto onemocnění ještě zhoršila. Pouhých 10 procent z celkového počtu nově diagnostikovaných pacientů s karcinomem plic mělo nádor v raném stadiu.
„Covid se do toho záchytu hodně negativně podepsal. Lidé byli doma, nešli na vyšetření, báli se. […] I my v ambulanci jsme fungovali v omezeném režimu,“ říká Koblížek s tím, že k tomu už by nyní nemělo i přes rostoucí počty covid pozitivních pacientů dojít.
https://www.zdravezpravy.cz/2021/10/30/rakovina-plic-v-mnoha-pripadech-metastazuje-do-mozku/
Kvůli zajištění ochrany personálu ale budou lékaři požadovat po pacientech přicházejících do ordinací preventivní PCR test. A to i po těch očkovaných. Nikoli však po těch „čerstvě“ vakcinovaných, ale například u pacientů, u kterých došlo k podání očkovací látky před rokem a delší dobou.
„Lidé, kteří mají více než 180 dní po očkování, zejména pak ti starší, tak tam to PCR není zbytečné,“ vysvětluje Vladimír Koblížek s důrazem na to, že jde o bezpečnostní opatření.
„To, co bylo minulý rok, chceme udělat jinak. Chceme mít ambulanci otevřenou, protože nemůžeme tu necovidovou péči... / Více na ZdraveZpravy.cz!
Odkazy
Web podcastupodcasters.spotify.com
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/33595
Přihlašte se k newsletteruLadíme české podcasty do dokonalosti. Buďte u toho s námi!