
Fond Nemomax prospívá developerům i investorům, říká investiční ředitel společnosti AVANT Petr Krátký
Fond Nemomax prospívá developerům i investorům, říká investiční ředitel společnosti AVANT Petr Krátký
před 3 lety
23 min
Správce fondu Nemomax společnost AVANT nyní otevírá další fond zaměřený na investice do rezidenčního bydlení. Proč a co nabízí říká v podcastu FinTag.cz místopředseda představenstva a investiční ředitel společnosti AVANT Petr Krátký.
Investiční fond kvalifikovaných investorů s proměnným základním kapitálem Nemomax působí na tuzemském trhu s rezidenčním bydlením již čtvrtým rokem. Investorům od října letošního roku nabízí přednostní až desetiprocentní zhodnocení per annum [p. a.]. Minimální výnos pak redistribucí fondového kapitálu garantuje na hranici přesahující šest procent ročně.
„Externím investorům, kteří k nám přicházejí většinou přes investiční zprostředkovatele, nabízíme zpravidla prioritní, prémiové akcie. Díky nim získávají přednostní nárok na zisk z daného nemovitostního projektu. Výnos přitom garantujeme v daném pásmu, který schvaluje valná hromada akcionářů,“ vysvětluje v podcastu FinTag.cz Petr Krátký.
Naopak developeři, kteří se na fond obracejí s žádostí o peníze na své projekty, získávají takzvané výkonností akcie. Nemají tak nárok na garantovaný přednostní výnos. Také nesou vyšší míru rizika. Na druhé straně ale nemají zastropovaný zisk na svoji třídu akcií. Tomu všemu předchází analýza, zda je daný projekt vhodný pro takzvanou fondovou investiční strukturu. Pokud vše klapne, do věci vstupují externí investoři a banky.
Jak to funguje v praxi
„Uvedu to na konkrétním příkladu. Je tu developer, který má pozemky v hodnotě sto milionů korun. V plánu má na nich postavit projekt za miliardu. My mu řekneme – dobře, dejte ty pozemky do našeho investičního fondu, jako je Nemomax, a my vám za ně dáme výkonnostní akcie v hodnotě sto milionů korun. Pak jdeme na trh s prioritními investičními akciemi a říkáme externím investorům, je tady někdo, kdo má perspektivní projekt a má v něm sto milionů korun. Pojďte mu pákovým efektem doplnit kapitál, třeba dvě ku dvěma,“ vysvětluje Petr Krátký.
Když to se stane, developer má k původním sto milionům korun dalších 200 milionů fondového kapitálu pro projekt. S 300 miliony ekvity pak jde do banky pro úvěrové financování zbývajících 700 milionů korun na projekt. Více na FinTag.cz!!!
Odkazy
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/78527
Přihlašte se k newsletteruLadíme české podcasty do dokonalosti. Buďte u toho s námi!