
Podcast Inspirace je seriál krátkých článků od známých osobností české scény. V sérií se dozvíte jaké podcasty osobnosti poslouchají, proč je poslouchají, co je na podcastech zajímavé a o co vás mohou obohatit. Ve čtvrém díle máte možnost inspirovat se od Filipa Titlbacha – moderátora a hlavního tvůrce podcastu Studio N. Studio N je zpravodajsko-publicistický podcast vydávaný nezávislým Deníkem N.
Sarajevo Calling
Sarajevo Calling je podcast novináře Aleksandara Brezara a politologa Jasmina Mujanovice. Zaměřuje se hlavně na dění na západním Balkáně. Pořad trvá zhruba hodinu a nové epizody se objevují jednou za dva týdny. Brezar a Mujanovic se v něm věnují rozličným tématům – od politiky přes kulturu až po problematiku menšin. Není to žádný náročný poslech, oba dva pánové mluví srozumitelným jazykem. Doporučuji začít velmi zajímavým dílem o “jugonostalgii”, tedy o tom, jak lidé v dobrém vzpomínají na socialistickou Jugoslávii a zapomínají na všechna příkoří. To tu taky známe.
QueerAF
QueerAF se zabývá mnoha zajímavými otázkami týkajících se sexuality, genderu a podobných témat, které si možná ani nepoložíte. Jaké je pro trans člověka procházet tranzicí? Proč společnost Disney nepřizná, že některé postavy v pohádkách nejsou heterosexuální? A proč bychom měli začít mluvit o chemsexu? V podcastu britské National Student Pride zpracovává každý týden “své” queer téma jiný tvůrce. Každá epizoda je o jiném tématu, takže je těžké vybrat jednu konkrétní, kterou začít. Záleží na tom, co vás zrovna zajímá. Jedna z nejlepších pro mě byla ta s názvem Jsem gay a zároveň homofob.
Ten samý tvůrce pak pokračoval ještě jedním tématem. Nainstaloval si seznamovací aplikaci a nahrával své první rande. Upozorňuji, že je důležité slyšet nejprve dříve zmiňovanou epizodu, která rámuje i následující příběh.
KYDY
A když už jsem u queer témat, na české scéně se na toto téma objevil podcast Kydy, který připravují dva chlapci – Jakub a Patrik. Oproti předchozímu tipu nejde o žádnou hlubokou publicistiku, ale o otevřený pokec na určité queer téma. Je to ten typ podcastu, který si pustíte o víkendu, když nechcete mozek zatěžovat ničím náročným a chcete se pobavit. Nezaručuji, že se vám trefí do humoru, není to masovka. Mě to ale baví moc. A čím začít? Já bych doporučil nedávnou epizodu s názvem Kafe a mindráky. Protože mindráky máme všichni.
Kompot
Rád sleduji popkulturu. A nejlepším podcastem v této oblasti je podle mě na české scéně pořad Kompot, který vysílá Radio Wave. Nejde tedy o typický podcast, ale o záznam rozhlasového vysílání. Je to formát založený na fun facts, bizarních příbězích a humoru Šimona Holého, Hanky Trojánkové Biriczové a jejich hostů. Příjemná oddechovka. Kromě běžných rozhovorů občas vysílájí také “kulaté stoly”, u kterých debatuje různý počet lidí z popkultury k různým popkulturním tématům. Nedávno jsem se zúčastnil debaty k reality show The Circle od Netflixu. A byla to zábava:
Filip Titlbach
V Deníku N vytváří podcasty. Do redakce přešel z Českého rozhlasu, kde pracoval nejprve jako redaktor zpravodajství se zaměřením na pražskou politiku, později jako redaktor publicistiky na Radiu Wave. Tam také moderoval proudové vysílání. Za rozhovor s filozofkou Hogenovou a příspěvek o homofobii v Česku získal v roce 2019 cenu Sdružení pro rozhlasovou tvorbu. Zkušenosti sbíral také v MF Dnes a regionálním Deníku. Věnuje se politice, sociálním a menšinovým tématům.
Další články

Beat Sexism Talks: Rozhovor o podcastu, který se nebojí mluvit nahlas
Kdo stojí za podcasty, které si pouštíme cestou do práce, během každodenních činností nebo když hledáme inspiraci? V sérii rozhovorů s lidmi, kteří tvoří českou podcastovou scénu, nahlédneme do jejich zákulisí. Nejen do technických detailů, ale i do osobních motivací, snů, každodenních radostí i výzev lidí za mikrofonem. Jako další nám svoje podcastové tajemství prozradily Veronika Šimková a Blerta Sejdija z podcastu Beat Sexism.
Šárka Möllerová
9.5.2025

10 českých podcastů, které pomáhají
Hledáte české podcasty, které mají smysl? Vybrali jsme 10 titulů, které spojuje jedno: chtějí pomáhat. Těmito podcasty rezonují témata jako charita, práce neziskových organizací, podpora rodin v těžkých životních situacích, lidská práva, paliativní péče nebo boj proti sexismu. Vznikají pod hlavičkou nadací, humanitárních organizací i angažovaných jednotlivců. Dávají prostor důležitým příběhům a ukazují, že pomoc může mít mnoho podob. Možná vás dojme jejich upřímnost, možná ve vás probudí chuť něco změnit. Každopádně stojí za poslech.
Šárka Möllerová
6.5.2025

Začněte svůj podcast bez drahého vybavení: Tipy na mikrofony a sety
Začít s podcastem nikdy nebylo jednodušší. Dnes už k prvním nahrávkám nepotřebujete drahé studio. Stačí telefon, dobrý mikrofon a chuť vyprávět svůj příběh. Přinášíme tipy na vybavení, které vás nezatíží ani finančně, ani technicky. Tentokrát se budeme věnovat úplnému základu, hlavně mikrofonům a setům pro začátečníky.
Šárka Möllerová
29.4.2025