Video, živé nahrávky, AI, která vám pomůže se střihem… Web Podsqueeze dal dohromady největší trendy a my vám je přinášíme pěkně pohromadě. Ať už podcasty natáčíte, nebo jen rádi posloucháte, tohle vás bude bavit.
Šárka Möllerová
14.7.2025
Opravdové zločiny, Vlevo dole nebo třeba Kudy běží zajíc. Letos proběhl šestý ročník ankety Podcast roku. Hlasování se zúčastnilo přes 116 tisíc lidí. Veřejnost tak svým hlasováním rozhodla o nejlepších českých podcastech v celkem 10 tématických kategoriích.
Šárka Möllerová
18. 6. 2024
Pojďme se podívat na výsledky anktety Podcast roku 2024! Absolutními vítězkami jsou znovu Opravdové zločiny, které tímto obhájily svůj loňský titul. Od fanoušků získaly nejvíce hlasů, a to více než 123 tisíc.
Zajímá vás, na jakém místě skončil váš podcast?! Celý žebříček, kde je 100 nejelpších z nich, si můžete prohlédnout na webu Podcastu roku.
O téhle kategorii rozhoduje odborná porota a vybírá dohromady 4 objevy roku. Letos v ní usedli pořadatelé Active Rádio, Český Rozhlas, mediální partner Seznam Zprávy a čtvrtý vybral Lukáš Hejlík. Všichni vybírali a ocenili podcasty, které přinesly v uplynulém roce na český podcastový trh něco unikátního – může to být jedinečnost tématu, originální zpracování, zajímavá moderátorská osobnost nebo sestava nebo nová forma monetizace. Objevem roku se dle jejich dřívějších slov stane podcast, který podle pořadatelů a Lukáše nejvíc zazářil nebo posunul českou podcastovou scénu dopředu.
Společně vybrali TOP 4 zástupce z podcastové scény. Lukáš Hejlík vybral Bruselský diktát, Seznam Zprávy vybraly podcast Mluvící objekty, Active Rádio pak Bizzárium a Český rozhlas podcast Odpustit?
Podcasty, které se zaměřují na aktuální události a jejich analýzu z novinářského pohledu. Nabízejí různé pohledy na to, co se děje v Česku a ve světě. Patří sem například denní zpravodajské podcasty, rozhovory s politiky i experty, diskusní pořady o tématech jako jsou ekonomika, kultura nebo klimatická změna. Podcasty v této kategorii ocení posluchači, kteří se zajímají o aktuální dění, chtějí si vyslechnout hlubší analýzu událostí a názory různých odborníků – to vše je zpracováno z novinářského pohledu.
Vítězem se stal podcast Vlevo dole, druhé místo obsadil podcast Vinohradská 12 a třetí Kecy a politika
Podcasty, které jsou založeny na osobních rozhovorech a konverzacích mezi moderátorem a hosty. Tyto podcasty se často zabývají tématy jako jsou politika, ekonomika nebo kultura, ale zpravidla se nezaměřují na aktuální zpravodajství. Místo toho se soustředí na delší a hlubší rozhovory nebo rozbory, které mohou být provokativní, vtipné nebo kontroverzní. Tato kategorie je určena pro podcasty, které přináší životní příběhy a zkušenosti zajímavých lidí.
Vítězem se stal podcast Host Lucie Výborné , Brocast a třetí místo obsadil podcast U kulatého stolu
Sem patří podcasty, které oslovují posluchače zábavnou a uvolněnou formou a přinášejí jim pobavení i unikátní pohled na lidský úděl. Zahrnuje i volnočasové podcasty, zaměřené na koníčky a zájmy jako gastronomie, cestování, literatura nebo hudba, které nabízejí zábavné informace, tipy a nápady na trávení volného času.
Tuhle kategorii vyhrál Hypecast , druhé místo Chumelenice a třetí místo Pindy z gyndy
V této kategorii najdeme podcasty, které se zaměřují na seberozvoj, selfcare, duševní zdraví, wellness, správné stravování nebo cvičení. Tyto podcasty jsou inspirativní a aspirační – posluchačům poskytují rady, tipy a návody na zdravější a plnohodnotnější život. Kategorie se zaměřuje na podcasty, které pomáhají posluchačům zlepšovat svůj životní styl a péči o vlastní zdraví.
Kategorii vyhrálo Brain We Are, na druhém místě skončil podcast Chill Out Podcast a na třetím pak LOG.
Kategorie podcastů, které slouží ke zdokonalení vědomostí, doplnění vzdělání a učení se novým věcem. Tyto podcasty se zaměřují na různá témata, jako jsou například historie, věda, technologie, umění, kultura, jazyky a další oblasti. Cílem těchto podcastů je poskytnout posluchačům nové informace, zajímavosti a způsoby, jak se mohou neustále rozvíjet.
První místo obsadil podcast Hodina dějepichu, druhý pak Příběh, který se opravdu stal, třetí místo obsadil podcast [Přepište dějiny.] (https://ceskepodcasty.cz/podcast/prepiste-dejiny)
Designer Lukáš Rejmont tvoří plastiky v malém ateliéru nad vyhlášeným řeznictvím „U Lumíra“ v Hořicích, naproti kterému je světoznámá sochařsko kamenická škola, která byla založena jako první tohoto druhu již za Rakouska-Uherska. Učí zde pan Broňa Fiutowský, který ceny vyřezal vodním paprskem. Povrchovou úpravu pískováním provedla Petra Procházková. Tvar plastiky vychází z původního iPodu, kde se začaly první podcasty poslouchat. Lukáš nahrál na telefon audio stopu jeho dcery Marie Violy, která vyslovila sousloví „Podcast roku“ a tuto křivku zaznamenanou v telefonu vyřízl vodním paprskem do masivu z mosazi.
True crime podcasty jsou zpravidla založeny na skutečných příbězích a trestných činech. Tyto podcasty se snaží detailně popsat průběh vyšetřování a soudního procesu, včetně motivů pachatelů a dopadů na oběti a rodiny. Obvykle mají napínavý a dramatičtější způsob prezentace. Do této kategorie spadají také investigativní novinářské podcasty, které se snaží odhalit pravdu a informace o nevyřešených zločinech nebo o kauzách, které nebyly veřejnosti známy. Mohou být zaměřené také na odhalování korupce, nelegálních praktik nebo jiných forem trestné činnosti.
V krimi podcastech "nečekaně" vyhrály Opravdové zločiny, na druhém místě KRIMI PŘÍBĚHY a třetí pak podcast Kriminálka.
Kategorie Sport zahrnuje podcasty, které se věnují sportu a sportovcům, analýze výkonů a aktuálním sportovním událostem. Patří mezi ně také rozhovory se sportovci a trenéry, diskuse o nejnovějších sportovních trendech a zajímavosti ze světa sportu. Obvykle se věnují jednomu konkrétnímu sportu – najdete tu fotbalové, hokejové nebo podcasty věnované zimním sportům. Řadí se sem i volnočasové podcasty zaměřené na konkrétní sport – může sem patřit třeba podcast o běhání pro „hobíky“.
Ve sportu první místo získal podcast Kudy běží zajíc, druhé místo získal taky fotbalový podcast, a to Liga naruby a třetí pak Život na treku
Kategorie zahrnuje podcasty, které se zabývají byznysem, osobními financemi a podnikatelským rozvojem. Mezi podcasty v této kategorii najdete rozhovory s podnikateli, jak rozvíjet byznys podniku, tipy na investice a úspory, rady a návody na zlepšení osobních financí, ale také analýzy ekonomických trendů a vývoje na trhu.
V téhle kategorii vyhrál podcast Vlevo dole, druhé místo pak Investiční podcast Vojta Žižka a třetí Digitální kaleidoskop.
Podcasty z dílny veřejnoprávních médii Český rozhlas, Česká televize a ČTK. Tyto podcasty mají za cíl poskytovat službu veřejnosti a řídí se přísným kodexem etických a profesionálních standardů, které jsou pro veřejnoprávní média typické. Kategorie nabízí podcasty zaměřené na různá témata, jako jsou aktuální události, kultura, politika, věda a technologie, a jsou vytvářeny vysoce kvalitním způsobem s cílem poskytnout posluchači co nejlepší zážitek.
Všechny podcasty jsou od Českého rozhlasu. První místo obsadil podcast Kriminálka, druhé zpravodajský podcast Vinohradská 12 a třetí místo Host Lucie Výborné.
Samotné hlasování letos probíhalo **od 6.května do 6. června **na webových stránkách www.podcastroku.cz a všichni zúčastnění mohli hlasovat až pro pět svých favoritních podcastů, přičemž minimum byl jeden. Vybírat bylo možné z podcastů, které vydaly alespoň jeden díl v termínu od 1.5.2022 až po 1.5.2023.
Jestli nevíte, co poslouchat, můžete zkusit naše tipy na historické nebo krimi podcasty.
Video, živé nahrávky, AI, která vám pomůže se střihem… Web Podsqueeze dal dohromady největší trendy a my vám je přinášíme pěkně pohromadě. Ať už podcasty natáčíte, nebo jen rádi posloucháte, tohle vás bude bavit.
Šárka Möllerová
14.7.2025
Kdo stojí za podcasty, které si pouštíme cestou do práce, při běžných činnostech nebo když hledáme inspiraci. V rozhovorech s tvůrci české podcastové scény nahlížíme do jejich světa. Zajímá nás, jak přemýšlejí o zvuku, tématech i publiku. Co je žene dopředu, co je na tom baví a co jim dává zabrat. Tentokrát jsme nahlédli do zákulisí AI ta Krajta, na otázky odpovídá Šimon Podhajský a Patrik Braborec.
Šárka Möllerová
10.7.2025
Možná už máte vlastní YouTube pořad, ale na Spotify ani Apple Podcasts vás nikdo nenajde. Přitom právě tam většina lidí podcasty poslouchá. Stačí přitom jednoduchý krok, a to převést videa do podcastové podoby a oslovit nové publikum.
Šárka Möllerová
9.7.2025