Popis epizody
👊 Nový podcast ze zákulisí byznysu a politiky je tady!
🎙️ Klub rváčů moderují novinář a analytik Ondřej Koutník společně s advokátem a investorem Radkem Pokorným.
🗣️ Ondřej s Radkem si do nové epizody podcastu Klub rváčů pozvali předního světového experta na kryptoměny a prorektora Univerzity Karlovy Ladislava Krištoufka.
Čau, klubaři.
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se to téma nedá přehlédnout. Raketa s cedulkou bitcoin. Cena nejznámější kryptoměny světa se v uplynulých týdnech vyhoupla až k magické hranici 100 tisíc dolarů.
Je bitcoin opravdu novodobým zlatem, jak ve svém nedávném blogu připustil i dosavadní skeptik Ivo Lukačovič, zakladatel a majitel Seznamu? Naopak jiní manažeři a podnikatelé jako například bratři Janovové z Babišova investičního fondu Hartenberg se zase nedávno nechali slyšet, že krypto je zbytečné a zakázali by ho.
S Radkem jsme si řekli, že to všechno probereme s expertem, který se kryptoměnám věnuje na světové úrovni. I proto tedy máme radost, že k nám do studia zavítal ekonom Ladislav Krištoufek, který je i prorektorem Univerzity Karlovy.
Bavilo mě moderovat tuhle debatu, kdy se Radek coby tradiční investor do akcií pídil po smyslu kryptosvěta otázkami na odborníka a investora do kryptoměn profesora Krištoufka. „Je mi sympatické, že umíte tlumit a vyvracet některé až fanatické nadšence bitcoinové komunity. Třeba s tím, že nepředpokládáte, že z bitcoinu bude klasická měna. Myslíte si to stále,“ ptal se Radek.
Ladislav Krištoufek přitakal s tím, že bitcoin považuje za spíše digitální zlato. „Bitcoin čím dál tím víc vnímám jako digitální zlato. Ne ve smyslu komodity jako takové, ale opravdu digitálního zlata ve smyslu rezervy, na jejímž základě by se mohly stavět monetární systémy,“ uvedl Krištoufek.
Mně zase zajímal geopolitický aspekt kryptoměn, které slouží jak utlačovaným opozicím, tak autoritářům a diktátorům například pro obcházení uvalených sankcí. Krištoufek zmínil příklad Číny, kdy Peking zaklekl na bitcoinové těžaře, kteří se v reakci na to přemístili na jiné území. „Byla to, opravdu nemalá část těžařů okolo 20 až 30 procent světového výkonu, která se přesunula raději jinam,“ uvedl prorektor Univerzity Karlovy a jeden z nejmladších tuzemských profesorů.
Zdůraznil i potřebu regulace, což je pro komunitu krypta nepopulární téma. „Jsem pro narovnání pravidel. Regulace zní skoro jako sprosté slovo, proto spíše používám slovo pravidla. A to tak, že pravidla pro trh jsou důležitá a čím jednodušší, tím lepší. Za nejdůležitější považuji regulaci či pravidla na vstupu do trhu kryptoměn a na jeho výstupu,“ zmínil Krištoufek.
V rozhovoru jsme probrali i otázku, jak moc či zda vůbec je fungování „decentralizovaného“ krypta (ne)závislé na reálném světě „centralizovaných“ financí. „Schizofrenní situace,“ pustil se Krištoufek do vysvětlování. U stolu se řešila i otázka, co se stane, až se bitcoin vytěží, nebo jak se svět krypta bude vyvíjet po zvolení Trumpa americkým prezidentem, kterého zezadu „backuje“ fanoušek kryptoměn Elon Musk.
Dámy a pánové, užijte si naši novou epizodu, která vás provede světem tajemného krypta.
Čau Ondřej!
Web podcastu: https://www.podcastklubrvacu.cz/
Newsletter Klub rváčů: https://koutniko.substack.com/
Kontakt: ondrej@podcastklubrvacu.cz
Ondřej Koutník na X: https://twitter.com/ondkout
Ondřej Koutník na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/ond%C5%99ej-koutn%C3%ADk-867513235/
Radek Pokorný na X: https://twitter.com/tomasek2006
Radek Pokorný na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/radek-pokorn%C3%BD-95608b8/?originalSubdomain=cz
Hodnocení epizody
Další epizody
Odkazy
Web podcastupodcasters.spotify.com
https://ceskepodcasty.cz/epizoda/608205