Zpět

Když dějiny vyprodávají haly: Fenomén historických podcastů + tipy na nové objevy

Ze světa podcastů

Šárka Mölerová

21. 1. 2025

Historické podcasty zažívají nebývalý rozmach a dokazují, že dějiny nejsou jen školní látka, ale strhující příběh, který baví a vzdělává zároveň. Od vyprodaných koncertních sálů v Británii až po české projekty, jako Přepište dějiny nebo HistoRIP, si tento formát získává srdce posluchačů napříč generacemi. Jak uvádí magazín Forbes, tajemství úspěchu spočívá ve spojení kvalitního výzkumu, dramatického vyprávění a moderních technologií. Proč jsou historické podcasty tak populární a co posluchače nejvíce láká? Na závěr pro vás máme 5 tipů na historické podcasty, které možná neznáte, ale určitě by vám neměly uniknout!

Kdo by čekal, že historie bude jednou vyprodávat haly? A přitom britští historici Tom Holland a Dominic Sandbrook dokazují, že i dějiny mohou být moderní show. Jejich mimořádně populární podcast The Rest Is History se během několika let stal globálním fenoménem. Loni v říjnu nahráli v londýnském koncertním sále živou epizodu pro více než 5,5 tisíce diváků a miliony posluchačů, přičemž jejich vyprávění o Mozartovi a Beethovenovi doprovodil živý orchestr. Fenomén podcastů však není omezen jen na Velkou Británii – i česká scéna zaznamenává stoupající zájem o historický obsah.

Holland a Sandbrook začali se svým podcastem během covidové pandemie a dnes mají přes deset milionů stažení za měsíc, více než 45 tisíc předplatitelů a s živými vystoupeními cestují po celém světě. Jejich podcasty kombinují odborné znalosti s poutavým přednesem, který přitahuje miliony posluchačů.

Jak zmiňuje Forbes, historické podcasty dnes lákají masy díky tomu, že spojují kvalitní výzkum, dramatické vyprávění a moderní technologii. Britové, jako Dan Snow s podcastem History Hit, nebo tým BBC s History Extra, ukazují, jak propojit odbornou hloubku s přístupnou formou.

České publikum historie zajímala vždycky

Česko má unikátní vztah k historii. „Historie tu vždy fungovala, stačí se podívat na knižní produkci posledních let. Historie se tu čte hodně a ty příběhy fungují,“ říká pro Forbes historik Michal Stehlík, spoluautor podcastu Přepište dějiny. Spoluautor podcastu Martin Groman dodává, že posluchači jejich pořadu často patří do generace, která si potřebuje propojit fakta a data z hodin dějepisu do ucelených příběhů.

Nárůst popularity podcastů dokládají i další projekty. Tereza Kujová a Jan Studnička, dříve tvořící podcast Hodina dějepichu, pod redakcí Reflexu, se díky úspěchu svého podcastu osamostatnili a dnes se věnují podcastování na plný úvazek s novým podcastem HistoRIP.

To, že je historický obsah oblíbený, dokládá i Český rozhlas, který nabízí pořady jako Toulky českou minulostí, Příběhy 20. století nebo Jak to bylo doopravdy. „Toulkám meziročně poskočil počet spuštění o více než šedesát procent, loni to bylo dva a půl milionu. Je pozoruhodné, že jde o uzavřenou sérii bez nových epizod,“ uvádí Blanka Bumbálková, šéfka komunikace Českého rozhlasu pro Forbes. Rostoucí zájem podnítil vznik nové série Toulky první republikou.

Historické podcasty tak dokazují, že příběhy našich předků mohou oslovit široké publikum napříč generacemi.

Která témata posluchače přitahují?

„U nás mám pocit, že se popularita některých témat dělí podle genderu a věku. Starší generace má ráda druhou světovou válku. Muži mají rádi římskou říši, ženy spíš příběhy postav,“ říká Jan Studnička, autor podcastu HistoRIP, pro Forbes.

Autoři podcastu Přepište dějiny potvrzují, že na jejich živých vystoupeních po republice posluchače nejvíce oslovují příběhy z lokální historie jednotlivých regionů, kam se vydají. Michal Stehlík k tomu dodává: „Podle poslechovosti máme na prvních místech témata typu Putin a historie, Fico a historie, sto let bez Lenina a občas se tam objeví například Bedřich Smetana a nějaké národovecké výročí.“ Martin Groman pak uzavírá: „Rádi se posmíváme diktátorům, ale nenecháme si sahat na své národní obrození.“

Co historické podcasty a o2 arena?

Historické podcasty jsou jedny z nejposlouchanějších v Česku. Nad nimi jsou snad už jen krimi podcasty. Lucie Bechynková a Bára Krčmová, autorky nejúspěšnějšího podcastu Opravdové zločiny, vyprodaly s podscastem o2 arénu. O jejich úspěchu jsme psali tady. Povede se to i tvůrcům historických podcastů? A mají takové ambice? Laťka je teď pro české tvůrce podcastů nastavena pořádně vysoko!

Ambici vyprodat velkou koncertní halu, jako se to povedlo britským historikům zmíněným v úvodu nebo autorkám nejpopulárnějšího českého podcastu Opravdové zločiny s pražskou O2 arenou, zatím čeští historičtí podcasteři nemají. „Všichni pořád mluví o O2 areně, ale mně to přijde jako takový sen pro plebs. Já chci Národní divadlo," říká Jan Studnička pro Forbes.

Tipy na historické podcasty, které možná neznáte

Na závěr jsme si pro vás připravili tipy na historické podcasty. Jelikož už jsme takový článek s těmi nejznámějšími podcasty vydali, tak teď pro vás máme podcasty pro opravdové fajnšmekry. Dejte šanci historii – a vyzkoušejte naše tipy na podcasty!

HistoRIP

Připojte se k Honzovi Studničkovi a Tereze Kujové v jejich zábavném a poutavém průzkumu zapomenutých nebo přehlížených historických událostí. Vstupte do fascinujícího světa podcastu HistoRIP a nechte se unést těmi nejzvláštnějšími a nejpozoruhodnějšími příběhy historie.

Hlasy paměti

Příběhy z historie budou vyprávět lidé, kteří je zažili. Co paměť znamená pro přítomnost? Novinářka Lucie Korcová, dokumentarista Adam Drda a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa v podcastu ČRo Plus a Paměti národa přibližují klíčové okamžiky 20. století.

Stověžatá vypráví

Stověžatá vypráví je podcast, kde se spolu s autorem vydáváte na cestu historií - do světa legend a příběhů skrývajících se v srdci matky měst, v Praze. Společně poznáte příběhy, které se po staletích předávají z generace na generaci. Autoři čerpají z pověstí, které jsou v naší společnosti zakořeněné od pradávna a každá prošla výraznou proměnou. Jak se pověsti předávaly, měnilo se velmi často znění nebo dokonce zasazení příběhu.

Toulky českou minulostí

Uzavřená podcastová série od Českého rozhlasu. Vydejte se po stopách našich předků, krajinou protkanou historickými milníky, které formovaly naši minulost i současnost. Naslouchejte příběhům času a objevujte svět, který nazýváme domovem – naši krásnou vlast uprostřed Evropy.

Semináře Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

Poslední tip je pro náročné posluchače, kteří chtějí proniknout do historie opravdu důkladně. Jedná se o záznamy pravidelných seminařů Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kde se věnují především základnímu výzkumu československých a českých dějin po roce 1938 v tuzemském, mezinárodním a interdisciplinárním kontextu.

A co vy? Jaký historický podcast byste doporučili?

Zdroje:

https://forbes.cz/byznys-s-minulosti-slape-proc-povidani-historiku-vyprodava-koncertni-haly/ https://ceskepodcasty.cz/blog/nejposlouchanejsi-podcasty-o-historii https://ceskepodcasty.cz/blog/podcast-v-o2-arene