Rozhovor s autorem tenisového podcastu Centrkurt

Kdo stojí za podcasty, které si pouštíme cestou do práce, během každodenních činností nebo když hledáme inspiraci? V sérii rozhovorů s lidmi, kteří tvoří českou podcastovou scénu, nahlédneme do jejich zákulisí. Nejen do technických detailů, ale i do osobních motivací, snů, každodenních radostí i výzev lidí za mikrofonem. Jako další nám své podcastové tajemství prozradil autor podcastu Centrkurt Jan Jaroch.
Podcast Centrkurt vznikl v květnu 2023 a přináší posluchačům pohled do zákulisí tenisového světa, jaký jen tak někde neuslyšíte. Moderátor Jan Jaroch, zkušený novinář deníku Sport a webu iSport.cz, má za sebou přes 60 grandslamových turnajů a právě díky své praxi umí nabídnout autentický vhled, zasvěcené komentáře i exkluzivní hosty ze světa tenisu.
Podcast propojuje aktuální dění s expertními rozhovory a zajímavostmi, které potěší nejen tenisové fajnšmekry. Jan přiznává, že je díky natáčení často tak trochu i taxikářem. S kým si užil natáčení nejvíc? A kdo je jeho vysněný host? To se dočtete v našem článku.
Jestli máte rádi sport, tak doporučujeme článek o sportovních podcastech nebo přímo o podcastech redakci iSport.
1. Jak byste popsali svůj podcast někomu, kdo o něm nikdy neslyšel?
Jde o podcast věnovaný aktuálnímu tenisovému dění a rozhovorům s (doufám) zajímavými lidmi, kteří mají co říct nebo které stojí za to představit, protože o nich můžeme v budoucnu hodně slyšet.
2. Co vás přivedlo k myšlence založit podcast?
Nápad dostal kolega a kamarád Adam Nenadál, když jsme byli s partou na kolech na Šumavě. Přišlo mu, že tenisový podcast v českém prostředí ještě není a mohli bychom tenhle volný prostor zaplnit.
3. Jak vznikl název a co pro vás znamená?
Vybírali jsme z několika návrhů, nakonec zvítězil ten můj. Pod názvem Centrkurt si jako první vybavím ikonický centr ve Wimbledonu, asi nejslavnější tenisový kurt světa. Zažil jsem tam spoustu silných okamžiků při reportování o tenise.
4. Jakou roli hraje podcast Centrkurt ve vašem životě?
Je to jedna část mé práce pro deník Sport/iSport.cz. Po skoro třiceti letech psaní je fajn vyzkoušet si nový způsob práce.
5. Jak se vaše tvorba od prvních epizod proměnila?
Pořád se učíme, jak to dělat a vystupovat před kamerou. Snad se trochu lepšíme.
6. Co všechno obnáší příprava jedné epizody?
Produkční práci hlavně se zvaním hostům a přípravu témat, která probírat. O zbytek se pak postará náš výborný video tým.
7. Kde berete inspiraci na témata a hosty?
Jde o umění možného, vzhledem k tomu, že špičkoví tenisté celoročně cestují po světě a jsou obyčejně těžko dosažitelní. Vodítkem je aktuální tenisové dění, na které reagujeme.
8. Co je pro Centrkurt typické, třeba opakující se otázka, rubrika nebo tón, kterým ho vedete?
Snad otevírací věty ´Vítejte na Centrkurtu´ nebo ´Hlásí se Centrkurt´. A chtěl bych věřit, že i tón pořadu. Ze sportu se nesnažíme dělat velkou vědu a být co nejupřímnější a nejotevřenější k posluchačům v našich názorech, i když to třeba někdy může udělat zle.
9. Kde nahráváte a jakou techniku používáte?
Nahráváme u nás ve studiu v CNC a vím jen, že mikrofony máme černý. Zbytek řeší kluci z videa, kteří se vyznají.
10. Máte při nahrávání něco, co z něj dělá Váš osobní rituál, nebo třeba nástroj, appku či technologii, bez které si to už neumíte představit?
Ani ne, jediným rituálem je si při zpětném přehrání říkat, co tam zase koktám a proč se tvářím jako deb**.
11. Co vás na podcastování baví nejvíc?
Asi fakt, že tímhle formátem oslovíte i mladší generaci a že ho sledují i lidi z tenisu, kterých si hodně vážím. Když host řekne, že ho natáčení bavilo, mám radost.
12. Ke které epizodě máte nejbližší vztah a proč?
V paměti mi nejvíc utkvělo natáčení dvou dílů s Tomášem Berdychem. Nejdřív o jeho kariéře a pak o konci Rafaela Nadala. Berďu znám dvacet let, coby tenista novináře zrovna nemiloval, nebo to spíš bylo takové nahoru dolů. Teď byl ale naprosto skvělý a prozradil hodně fascinujících historek a postřehů.
13. Zažili jste díky podcastování něco, co by se jinak nestalo?
Na Wimbledonu jsem běžel po postupu Barbory Krejčíkové do finále děsnou londýnskou bouřkou na hotel, abychom mohli natočit aktuální díl. Díky podcastu je ze mě i trochu taxikář. Pro dvojrozhovor s finalistkami juniorského Roland Garros Terezou Valentovou a Laurou Samson jsem musel osobně obě holky odvézt ze Sparty k nám do studia. Podobné to bylo s maminkou Markéty Vondroušové.
14. Co byste poradil někomu, kdo chce začít s podcastem?
Neberte se moc vážně a snažte se být maximálně otevření a upřímní. Ale co já vím…
15. Jakou roli hraje podcast ve vašich financích? Přináší vám příjem, investujete do něj čas a prostředky – nebo něco mezi?
Je to součást mého zaměstnání, za které jsem klasicky placený.
16. Jaké další aktivity se kolem Centrkurtu postupně objevily? Třeba sociální sítě, živé akce nebo video.
Tak daleko jsme se ještě nedostali…
17. Co byste si s podcastem přáli zažít?
Grandslamové vítězství českého tenisty, na které se čeká od Petra Kordy a roku 1998.
18. Jaké podcasty sami posloucháte?
Jacked Ramsays o mém oblíbeném basketbalovém klubu Portland Trail Blazers.
19. Co doporučujete svým posluchačům? Třeba knihu, podcast, cokoliv vás zaujalo.
Pozoruhodný je teď seriál na Netflixu o Carlosi Alcarazovi. Dilema, jestli být otrokem sportu a mít šanci stát se nejlepším v historii, nebo si také občas dovolit vypnout na Ibize a držet si radost ze života, je docela fascinující.
20. Koho byste si přáli pozvat? Ať už žijícího nebo ne…
Ivan Lendl je nejchytřejší sportovec, kterého jsem kdy potkal. S ním by mě podcast moc bavil.
Jestli vás zajímají další rozhovory s tvůrci podcastů, tak si přečtěte článek s autorkami podcastu Dobro skladem nebo Beat Sexism Talks.
Další články

Hlasujte v Podcastu roku 2025 a přijďte na vyhlášení
Sedmý ročník ankety Podcast roku je tady – a s ním i šance poděkovat těm, kteří vás letos rozesmívali, dojímali nebo inspirovali ve sluchátkách. Hlasovat můžete do 5. června a 16. června se celá scéna potká naživo v Praze. Letos navíc s novými kategoriemi i větším prostorem pro nové tváře.
Šárka Möllerová
13.5.2025

Beat Sexism Talks: Rozhovor o podcastu, který se nebojí mluvit nahlas
Kdo stojí za podcasty, které si pouštíme cestou do práce, během každodenních činností nebo když hledáme inspiraci? V sérii rozhovorů s lidmi, kteří tvoří českou podcastovou scénu, nahlédneme do jejich zákulisí. Nejen do technických detailů, ale i do osobních motivací, snů, každodenních radostí i výzev lidí za mikrofonem. Jako další nám svoje podcastové tajemství prozradily Veronika Šimková a Blerta Sejdija z podcastu Beat Sexism.
Šárka Möllerová
9.5.2025

10 českých podcastů, které pomáhají
Hledáte české podcasty, které mají smysl? Vybrali jsme 10 titulů, které spojuje jedno: chtějí pomáhat. Těmito podcasty rezonují témata jako charita, práce neziskových organizací, podpora rodin v těžkých životních situacích, lidská práva, paliativní péče nebo boj proti sexismu. Vznikají pod hlavičkou nadací, humanitárních organizací i angažovaných jednotlivců. Dávají prostor důležitým příběhům a ukazují, že pomoc může mít mnoho podob. Možná vás dojme jejich upřímnost, možná ve vás probudí chuť něco změnit. Každopádně stojí za poslech.
Šárka Möllerová
6.5.2025